Cudzoziemiec w Olondrii

okładka
Autor: Sofia Samatar
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski

Laureatka British Fantasy Award 2014 oraz World Fantasy Award 2014 w kategorii Najlepsza Powieść. Finalistka Nebula Award 2014 w kategorii Najlepsza Powieść.

 

Jevick, syn handlarza pieprzu, wychowywał się na opowieściach o Olondrii, odległej krainie, gdzie ksiąki – niezwykle rzadkie w jego ojczyźnie – są czymś często spotykanym. Po śmierci ojca Jevick wyrusza zamiast niego na coroczną wyprawę handlową do Olondrii. Jego życie wydaje się bliskie doskonałości, ale gdy raduje się Świętem Ptaków, zaczyna go prześladować duch niepiśmiennej dziewczyny z jego ojczyzny.

Zdesperowany Jevick szuka pomocy u olondryjskich kapłanów i staje się pionkiem w rozgrywce między dwiema najpotężniejszymi frakcjami w imperium. Pojawia się groźba wojny domowej. Jevick musi stawić czoło duchowi i poznać jego historię. Ta próba stanowi wyzwanie dla jego wyobrażeń o sztuce i życiu, o domu i wygnaniu...

* * *

Zwróćmy uwagę na tę oszołamiającą i świetnie napisaną powieść. Debiutancka książka Sofii Samatar jest jednoczeście fascynującą epicką fantasy, jak i wyrazem miłości do opowieści, poezji oraz języka. Samatar pisze jak dziedziczka Ursuli K. LeGuin oraz Gene’a Wolfe’a.

Kelly Link

Opowieść o duchach i książkach, o zdradzie i tajemnicy, niezwykle pomysłowa i pięknie napisana.

Jeffrey Ford

Wspaniały styl, piękny, zmysłowy i precyzyjny – historia o duchach w stylu Prousta.

  Paul Witcover

Wydawnictwo: Mag
Wydanie polskie: 11/2014
Tytuł oryginalny: A Stranger in Olondria
Rok wydania oryginału: 2013
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
Liczba stron: 288
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788374804578
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł


blog comments powered by Disqus