Recenzja książki "Tata"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Patrycja Ziemińska
22 lipca 2012

Tuż przed Dniem Ojca na księgarnianych półkach pojawiła się ta niepozorna książeczka z Prószyńskiego. Niewielka gabarytowo, dość cienka, zawiera wywiady ze znanymi ojcami – tak akurat jako prezent lub lektura z okazji wspomnianego święta.

Trzeba przyznać, że pani Ross podeszła do tematu z prawdziwie dziennikarskim zacięciem. 14 wywiadów z ojcami znanymi z różnych płaszczyzn życia publicznego – od muzyków, poprzez sportowców, aż po dziennikarzy. Zaserwowała nam je również w najbardziej sprawiedliwej kolejności – według nazwisk. Pytania we wszystkich są zbliżone, dotyczą podobnych sfer życia i ojcostwa – jakkolwiek oczywiście zmieniane w zależności od historii danego rozmówcy. Dzięki temu mamy, jako czytelnicy, możliwość swobodnego porównania opowieści i odpowiedzi każdego z mężczyzn, stworzenia sobie obrazu „celebryckiego ojcostwa” – który niejednego może zaskoczyć.

Z opowieści kolejnych mężczyzn – Grabowskiego, Hołowczyca, Wiśniewskiego, Skiby – wyłania się obraz dobrego ojcostwa. Część ze znanych ojców dumna jest z tego, jak wychowała dzieci, część przyznaje się do niepewności i potknięć, jednak żaden, w ostatecznym rozrachunku, nie okazuje się złym rodzicem. Widać w ich słowach miłość do dzieci, chęć wspierania, próby odnalezienia najlepszego wzorca, który mogą zastosować w wychowaniu. Wszyscy, czy to młodzi – jak Bartosz Obuchowicz – czy to już bawiący wnuki – jak Marek Siudym – twierdzą, że ich dzieci są ich dumą, spełniły pokładane w nich nadzieje.

Mężczyźni, czytając tę książkę, mogą nauczyć się sporo o ojcostwie konserwatywnym i luzackim, odpowiedzialnym i nieco lekkomyślnym. Aktorzy i inni celebryci mają sposoby na obecność w życiu swoich dzieci, które powinien poznać każdy ojciec.

Tym, czego może brakować i co nieco denerwuje podczas lektury, jest przede wszystkim nieobecność matek. Ojcowie w większości pomijają wkład swoich żon w wychowanie dzieci, przypisując sobie gros zasług. Jednocześnie nieco nieprawdopodobne wydaje się tak pozytywne, wręcz laurkowe przedstawienie wszystkich czternastu głów rodzin – trudno uwierzyć, że każdy ze znanych ojców jest niemal idealnym rodzicem. Nieco uszczupla to naszą wiarę w szczerość rozmówców pani Ross.

Ta książeczka to na pewno świetny prezent dla ojców, jak również ciekawa lektura publicystyczna dla tych, którzy interesują się wychowaniem, życiem celebrytów czy technikami dziennikarskimi. Jednak przed zakupem warto się zastanowić, czy na pewno warto.

Tata

Autor: Sonia Ross
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 6/2012
Liczba stron: 200
Format: 142 x 202 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378391739
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,00 złblog comments powered by Disqus