Recenzja książki "Miasto duchów"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
4 września 2011

W świecie opisywanym przez Stacię Kane pod koniec lat 90. zaszła drastyczna zmiana. Duchy powstały i wymordowały znaczną część ziemskiej populacji. Ludzkości groziło wyginięcie i nikt nie był w stanie temu zaradzić, aż w końcu pojawił się nowy Kościół. Kościołowi udało się, przy pomocy czarownic, uporać z problemem nieumarłych. I choć organizacja ta uratowała ziemską populację, to nastały czasy politycznej i religijnej dominacji.

Chess Putnam, czarownica na usługach Kościoła, jest główną bohaterką "Miasta duchów", jak i dwóch poprzednich książek Kane. Staje przed możliwością wzięcia dobrze płatnego zlecenia, które wymaga jej wstąpienia do Czarnego Oddziału, a to zaś łączy się ze złożeniem magicznej przysięgi. Po niej Chess nie będzie mogła wspomnieć o przebiegu sprawy nikomu nieupoważnionemu, pod groźbą niewyobrażalnych magicznych cierpień.
Chess jednak jest dobra w kłamaniu. Od dawna prowadzi podwójne życie, gdyż jej przełożeni nie wiedzą o upodobaniu czarownicy do narkotyków. Bohaterka jest nałogową narkomanką, która pochłania, pali i wciąga niewiarygodne ilości rozmaitych substancji psychoaktywnych. Nałóg wpędza ją stale w kłopoty, finansowe i osobiste. To dlatego musi przyjąć zlecenie Czarnego Oddziału, lecz także musi uporać się ze swym dilerem, narkotycznym bossem, Bumpem, i jego pracownikiem, Terriblem. W obliczu tych kłopotów jeszcze trudniej będzie jej rozbić szajkę adeptów czarnej magii, tym bardziej, że okażą się oni tylko wierzchołkiem góry lodowej...

Powieść Kane jest mało wiarygodna. Cała ta domieszka, która tworzy z niej urban fantasy – duchy, wiedźmy, czary – wydaje się zbędna. Czytelnik pewnie mógłby wyobrazić sobie tę samą historię bez angażowania czynników nadprzyrodzonych. Paranormalne elementy u Kane nie pełnią kluczowych ról, wydają się tylko popularnym, modnym obecnie płaszczykiem, w jaki na siłę stroi się kryminalną fabułę.

Wiarygodność powieści osłabia też nałóg głównej bohaterki. Ten element jest bardzo ciekawy, jednak jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Wydaje się, że autorka posiada niewielkie zorientowanie w temacie narkotyków, ponieważ niemożliwym jest, by osoba ćpająca takie ilości, co Chess, stała na nogach o własnych siłach, nie wspominając już o logicznym myśleniu czy komunikatywnej rozmowie. Także reakcje otoczenia na Chess są podejrzane, ponieważ mało kto w ogóle domyśla się, że bohaterka jest pod wpływem środków odurzających. Dziwne, że przy takich dawkach, przy takiej częstotliwości, dziewczyna nie ma problemów z ukryciem swojego haju.

"Miasto duchów" to książka interesująca, ponieważ wyróżnia się na tle podobnych serii. Bohaterka jest ćpunem, język jest wulgarny, na kartach pełno seksu i przemocy. Nie jest to przeznaczona dla nastolatek historia z udziałem romantycznych wampirów. Jednakże wiele mocnych stron książki zostało zaprzepaszczonych przez niewiarygodną realizację, przesadę i przerysowanie.

Downside #3 - Miasto duchów

Autor: Stacia Kane
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2010
Tytuł oryginalny: Downside: City of Ghosts
Rok wydania oryginału: 2010
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324137688
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,80 zł


blog comments powered by Disqus