Recenzja audiobooka "Dom na Wyrębach"

Autor: Bartosz Czartoryski
Korekta: Sonia Miniewicz
15 maja 2010

Zainteresowani kolejnym głosem w dyskusji, której nieświadomie patronują pan Zajdel i pani Sfinks, srogo rozczarują się czytając poniższy tekst. Swojego czasu gorączkowym rozmowom na granicy kłótni nie było końca, a pośród setek napisanych zdań i tysięcy wypowiedzianych słów trudno było wyłowić to, co najważniejsze – odpowiedź na podstawowe pytanie, czy debiutancka powieść Stefana Dardy jest warta uwagi, którą ją obdarzono.

Po ponad roku od pierwszego wydania „Domu na Wyrębach”, autor z Lubelszczyzny przypomniał czytelnikom o książce, dzięki której stał się rozpoznawalny nie tylko w światku wielbicieli grozy, ale, za co zdają się ręczyć wyniki sprzedaży, i w kręgu czytelników nie poruszających się na co dzień w kręgu literatury fantastycznej. W przypadku trzeciego już wznowienia powieści mamy do czynienia nie z nową szatą graficzną, lecz zupełnie odmiennym niż dotychczas nośnikiem – płytą kompaktową. Zapisana w formacie mp3, książka Dardy odkrywa zupełnie nowy potencjał i kto wie, czy nie jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla odbiorcy, niż jej pierwotna wersja. Zapewne duża w tym zasługa Wiktora Zborowskiego, którego wydawnictwo Storybox zatrudniło w charakterze lektora. Wieloletnie doświadczenie aktorskie i nieprzeciętny talent Zborowskiego pozwolił nadać „Domowi na Wyrębach” klimat niezwykły, co zabrzmi dziwnie, wszak papierowa wersja powieści Dardy nie była go przecież pozbawiona.

Marek Leśniewski, doktor prawa, po seks-skandalu na wrocławskim uniwersytecie okupionym rozstaniem z żoną, wyprowadza się na drugi koniec Polski – do wsi pod Lublinem. Można się nawet spierać, czy Wyręby zasługują na miano wsi, wszak po wojnie ostały się tam jeno dwie chałupy. Narrator zajmuje jedną z nich, za sąsiada mając domniemanego mordercę. Wykładowca akademicki o poetyckiej duszy stopniowo odkrywa uroki oddalonej od miasta idylli. Uczy się doceniać ciężką pracę fizyczną przy remoncie domu, niczym Włodzimierz Puchalski planuje łowy z aparatem w okolicznych lasach, raczy się wcale niemałymi ilościami alkoholu, korzystając z letniego słońca. Jak wielu autorów powieści grozy,  tak i Darda nie oszczędzi swojemu bohaterowi kilku smutków i zmartwień. Otóż, gdy zapada zmrok, Marek kątem oka zauważa białą postać, przypominającą zjawę. Widziadło burzy harmonię dnia powszedniego, dostarczając Leśniewskiemu nie lada zgryzoty. Na domiar złego, cieszący się złą sławą sąsiad może okazać się jedynym tropem, który doprowadzi naszego bohatera do upragnionego rozwiązania zagadki kobiety w bieli.

Stefan Darda nie buduje swojej opowieści opierając się na skomplikowanej fabule, która nierzadko ociera się o znane z dziesiątek innych książek schematy. U niego liczy się jednak nie „gdzie”, lecz „jak”. Innymi słowy, ważny jest sposób, w który autor prowadzi nas przez kolejne godziny nagrania, a nie dokąd wytyczona przez niego ścieżka wiedzie. Darda w „Domu na Wyrębach” o wiele wyraźniej niż w późniejszej „Słonecznej Dolinie” przejawia zamiłowanie do detalu. Siła narracji leży w opisie codziennych czynności, rejestrowanych z iście dokumentalnym zacięciem, co pozwala na zbudowanie kontrastu pomiędzy przyjemną szarością mijających dni z grozą wieńczących dobę nocy. Głos Wiktora Zborowskiego dodatkowo podkreśla atmosferę przeżywanych wraz z Markiem chwil.

„Dom na Wyrębach” to świetna powieść obyczajowa z elementami horroru. Jest to lektura dla dojrzałego czytelnika, umiejącego docenić spokojną, stonowaną narrację, w której brak efektownych numerów. Talent Dardy tkwi w szczególe, umiejętności zbudowania napięcia w sposób niezwykle wiarygodny i sugestywny. Może przydałby się momentami pazur, którym autor błysnąłby od czasu do czasu, odrobina ryzyka, literackiego szaleństwa. „Dom na Wyrębach” zamiast brać się z konwencją za bary, woli podać jej rękę, a sam Darda, niczym bajarz, opowiada historię, która „mogła się wydarzyć wcale nie tak dawno i wcale nie tak daleko stąd”.
 

Dom na wyrębach (audiobook)

Autor: Stefan Darda
Lektor: Wiktor Zborowski
Wydawnictwo: Storybox
Miejsce wydania: Piaseczno
Wydanie polskie: 3/2010
Nośnik: 1 CD mp3
Czas trwania: 12 godz. 2 min.
ISBN-13: 978-83-62121-00-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł


blog comments powered by Disqus