Zagubiona w lesie

Autor: Mirosław Skrzydło
28 września 2008

Wyobraźcie sobie, że macie dziewięć lat, jesteście nieporadną dziewczynką, która zgubiła się w lesie i, aby przetrwać, musicie zmierzyć się z brutalnymi, niezrozumiałymi dla was siłami natury. Znikąd pomocy. Tylko wy i sprawiający wrażenie nieskończonego, mroczny las.

W takiej sytuacji postawił Trishę Mcfarland sam wirtuoz dramatycznych opowieści, Stephen King. Na szczęście ofiarował jej siłę i nadzieję na uwolnienie się z tego niepozornego piekła. Siłę w postaci zawodnika Czerwonych Skarpet, popularnego baseballisty Toma Gordona. To właśnie Tom, ulubiony zawodnik ojca Trishy, pomaga jej przetrwać w dziczy i chroni ją przed zmaterializowanymi przez jej przemęczony umysł potworami.

Trisha nie ma łatwego dzieciństwa. Jej rodzice rozwiedli się, dziewczyna bardzo mocno przeżyła rozstanie z ukochanym ojcem, nieustannie sprzecza się ze starszym o pięć lat bratem, a teraz na dokładkę musi spędzić makabryczne dni w zabójczym, skrywającym wiele sekretów środowisku.

Tom Gordon nie jest wyłącznie nadzieją dziewczynki na ocalenie, ale również pod pewnym względem nadzieją na pogodzenie się jej rodziców, a co za tym idzie, szczęśliwe życie całej rodziny.
Właśnie takie posunięcia – obyczajowe wątki wplatane w dramatyczne historie – potwierdzają geniusz Kinga i czynią go jednym z najlepszych światowych pisarzy. Jego książki są sprawnym połączeniem obyczaju, dramatu, sensacji, thrillera, fantastyki i oczywiście horroru. Tak jest również w przypadku „Pokochała Toma Gordona”. W tej krótkiej, jak na Króla, książce znajdziemy zarówno elementy obyczajowe (wątek rozbitej rodziny Trishy i ogromnej roli w jej życiu sławnego zawodnika Czerwonych Skarpet), jak i dramatyczne (wędrówka dziecka, jego stopniowe przyzwyczajanie się do ekstremalnej sytuacji oraz coraz bardziej widoczne oznaki osłabienia) oraz grozy (demoniczny posłaniec Boga Zagubionych z rojem przeróżnych owadów i robaków zamiast ciała).

„Pokochała Toma Gordona” to zręczna, wciągająca opowieść z mistrzowsko zaprezentowanym dramatem zagubionego dziecka. Kluczową rolę w całej opowieści odgrywa wyobraźnia umierającej Trishy, która z każdym następnym dniem generuje coraz bardziej mroczne, przerażające twory. Ważne są także informacje z radia odnośnie rozgrywek baseballowych, a zwłaszcza ukochanego Toma Gordona, których bohaterka z zapartym tchem słucha w swym walkmanie. To jej sposób na oderwanie się od mrocznej rzeczywistości leśnej krainy i chwilowy powrót do znacznie bezpieczniejszej rzeczywistości miejskiej. Dzięki temu Trisha nie traci resztek rozumu i nie popada w obłęd, który definitywnie przekreśliłby jej przetrwanie.

To dobra, acz nie rewelacyjna książka, którą warto przeczytać przed wybraniem się z dziećmi na wycieczkę do lasu. Polecam nie tylko fanom Kinga. Zapewniam, że warto zapoznać się z tą przejmującą opowieścią.

Pokochała Toma Gordona

Autor: Stephen King
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2009
Tytuł oryginalny: The Girl Who Loved Tom Gordon
Rok wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 190
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7648-298-9
Cena z okładki: 24,00 zł


blog comments powered by Disqus