Recenzja książki "Mgła / Szkieletowa załoga"

Autor: Henryk Tur
Korekta: Acabar
8 października 2010

Kupując tę książkę dostajemy dwa w jednym – powieść „Mgła” oraz zbiór opowiadań „Szkieletowa załoga”. Ten pierwszy tytuł został już sfilmowany, niestety, nie widziałem, więc nie powiem Wam, jak wypadła ekranizacja, jednak oczywiście na temat wersji pisanej udzielę jak najwięcej informacji.

Przenosimy się nad jezioro Long Lake, gdzie pewna rodzina spędza akurat sielskie wakacje. Nadciąga jednak wielka mgła, zastając bohaterów i wielu innych, przypadkowych ludzi w supermarkecie pobliskiego miasteczka. Oczywiście, skoro pisze to King, to nie może być to zwyczajna mgła i rzeczywiście – ludzie plotkują o odbywającym się niedaleko tajnym projekcie wojskowym „Grot Strzały”, zaś w mlecznobiałej ścianie mgły słychać niepokojące odgłosy…

King umiejętnie buduje napięcie, wprowadzając powoli kolejne elementy grozy oraz sprawnie oddaje zachowanie zbiorowiska ludzi w sytuacji kryzysowej. Nie zdradzę Wam szczegółów utworu, jednak wierzcie mi – czyta się to świetnie i nigdy nie wiemy, czym zaskoczy nas King. Zakończenie pozostawiło we mnie niedosyt i to policzę za jedyny minus tej powieści.

A skoro mamy ją za sobą, czas rzucić okiem na zbiór opowiadań. Tu rozstrzał jest olbrzymi – od tekstów science-fiction („The Jaunting”), poprzez mroczno-groteskowe opowieści z małych miast („Mleczarz”) i o niezwykłych, choć z pozoru zaczynających się niewinnie wydarzeniach („Edytor tekstu”), po „Weselną Chałturę”, która nie wiem, dlaczego znalazł się w tym zbiorze. Nie ma ona nic wspólnego ani z fantastyką, ani też grozą – jest przeciętną opowiastką z czasów Ala Capone.

Jak ocenia się zbiór opowiadań? Najlepiej przeczytać wszystkie, odłożyć na miesiąc, a potem wziąć do ręki i popatrzeć na spis treści. Jeśli teksty były dobre (albo wyjątkowo złe), nie będziemy mieli problemu z ich identyfikacją. Tak tez zrobiłem – i wiecie co? Doskonale pamiętam wszystkie! Świetną „Małpę”, poruszającą „Cieśninę” czy też naprawdę paranoiczny „Lament paranoika”. Opowiadań jest dwadzieścia jeden i naprawdę trudno je zapomnieć po zakończeniu lektury. Wśród nich trafiają się utwory słabsze („Mleczarz”), te jednak można by policzyć na palcach jednej ręki, więc zbiór wypada ocenić zdecydowanie na duży plus. Jeśli szukacie dobrych tekstów na ciemne, jesienno-zimowe wieczory, ta pozycja będzie jak znalazł. Polecam, bo to kawał dobrej, mrocznej roboty.

Mgła. Szkieletowa załoga (wyd. 2008)

Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2008
Tytuł oryginalny: Skeleton Crew
Rok wydania oryginału: 1985
Liczba stron: 464
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7469-672-2
Cena z okładki: 36 zł


blog comments powered by Disqus