Uciekinier

okładka
Autor: Stephen King

Futurystyczna, niepokojąca wizja Ameryki w wydaniu Mistrza horroru.

Rok 2025. Gra Uciekinier jest uwielbianym przez wszystkich wielkim show telewizyjnym. Główna nagroda - niezwykle kusząca – to okrągły miliard dolarów. Uczestnik zdobędzie ją, o ile wcześniej nie dopadną i nie zabiją go łowcy. Transmitowany na żywo pościg angażuje całą Amerykę, co znacznie utrudnia ściganemu ucieczkę. W końcu jednak scenariusz gry ulega zmianie – ofiara staje się katem, a ścigający nie są tak pewni swego. „Zwierzynie” udaje się przechytrzyć „myśliwych”...

Zdesperowany Ben Richards, by zdobyć pieniądze na lekarstwa dla 18-miesięcznej córeczki, zgłasza się do udziału w grze Free-Vee. Po przejściu licznych badań pod kątem wytrzymałości ciała i psychiki bohater zostaje skierowany do Windy nr 6, co oznacza przydział do Uciekiniera. Zarówno stawka jak i nagroda są tu bardzo wysokie. Sukces oznacza życie w luksusie, porażka – śmierć. Dotychczas tylko kilku śmiałkom udało się wygrać, a w ciągu ostatnich sześciu lat żaden z uczestników gry nie przeżył. Dopiero determinacja Bena odwróci bieg wydarzeń.

Stepehn King napisał Uciekiniera we wczesnym etapie swojej pisarskiej kariery (dokładnie w 1982 r., pod pseudonimem Richard Bachman), tuż po wydaniu takich hitów jak Carrie i Lśnienie. Książka wyróżnia się w dorobku Mistrza, jest melanżem thrillera i powieści z gatunku science-fiction. Bez trudu można odczytać złośliwy komentarz autora do zjawisk społecznych, zachodzących pod wpływem wszechobecnych mediów. Fikcyjne, telewizyjne gry Free-Vee opanowały społeczeństwo do tego stopnia, iż ludzie poświęcają swe życie, by wziąć w nich udział, widzowie natomiast nie odrywają się od ekranów i aktywnie uczestniczą w utrudnianiu zawodnikom osiągnięcia celu.

Jak wiele innych powieści Kinga także i tę zekranizowano, w roku 1987. Reżyserii podjął się Paul Michael Glaser; w roli Bena Richardsa wystąpił Arnold Schwarzenegger.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2005
Tytuł oryginalny: The Running Man
Rok wydania oryginału: 1982
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-129-8
Cena z okładki: 28 zł


blog comments powered by Disqus