Damy z Grace Adieu

patronat gildii
okładka
Autor: Susanna Clarke
Tłumaczenie: Ewa Rudolf
Ilustrator: Charles Vess

Fearie nigdy nie jest tak odległa, jak się wam wydaje. Bywa czasem, że nagle przekraczacie niewidzialną granicę i musicie radzić sobie, najlepiej jak potraficie, z kapryśnymi księżniczkami, mściwymi sowami, damami zajętymi haftowaniem straszliwych wyroków losu, z nie kończącymi się ścieżkami, wijącymi się w głębi ciemnych lasów oraz domami, które za każdym razem wyglądają inaczej.

Wśród nękanych podobnymi kłopotami bohaterek i bohaterów przytoczonych tu magicznych opowieści znaleźli się: pewien zadufany w sobie duchowny z okresu Regencji, osiemnastowieczny żydowski lekarz, Maria Królowa Szkocji, a także dwie postacie z powieści Jonathan Strange i pan Norrell: Strange we własnej osobie oraz Król Kruków.

Rekomendowana przez Neila Gaimana Susanna Clarke, autorka światowego superbestsellera Jonathan Strange i pan Norrell powraca z tomem nowych opowiadań fantasy.

Pełen magii, melancholijny, mroczny świat Anglii minionych epok, zamieszkany przez elfy i ludzi. W opowiadaniach składających się na ten tom pojawiają się bohaterowie znani polskim czytelnikom z debiutanckiej powieści Susanny Clarke: Jonathan Strange, książę Wellington, Król Kruków. A oprócz nich także znany francuski filozof - Denis Diderot, amerykański generał z czasów wojny secesyjnej – Philip Sheridan, trzeci prezydent USA – Thomas Jefferson, szkocka królowa – Maria Stuart...

Książka zawiera ilustracje autorstwa kultowego grafika komiksowego, Charlesa Vessa, znanego choćby z rysunków do komiksów o Sandmanie, do których scenariusze pisał Neil Gaiman.

*  *  *

Czytając te opowiadania ma się wrażenie, że to Jane Austen przepisała na nowo baśnie braci Grimm. Zachwycający zbiór.

"The Spectator"

Clarke opisuje fantastyczną krainę, Fearie – jak ją sama nazwała, ale opowiadania zebrane w tym tomie co rusz wykraczają poza fantasy: oprócz księżniczek, strasznych potworów i dziwnych sów, mamy tu także świetnie – w stylu Jane Austen – zarysowane tło społeczne. A niekiedy spod skromnie spuszczonych powiek bohaterek Clarke skrzą się iskry mądrego feminizmu.

"Daily Mail"

Przepiękna i niezwykła książka, wspaniale ilustrowana przez Charlesa Vessa. Och, gdybyż to był świt nowej ery ilustrowanych książek dla dorosłych!

"Daily Telegraph"

Nie zdziwię się, jeśli ta książka zainspiruje naśladowców. Mnie urzekła.

Jacek Dukaj, "Nowa Fantastyka"

To bez wątpienia najlepsza angielska powieść fantasy, jaka ukazała się w ciągu ostatnich 70 lat.

Neil Gaiman

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 9/2007
Tytuł oryginalny: The Ladies of Grace Adieu: And Other Stories
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 290
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-08-04063-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 38,90 zł


blog comments powered by Disqus