Kim są Bracia Muzułmanie? Recenzja "Islamizacji Zachodu"

Autor: Kormak
17 kwietnia 2007

W listopadzie 2001 roku szwajcarska policja najeżdża willę arabskiego bankiera. Znajdują u niego tajemniczy dokument zatytułowany Projekt, który jest niczym innym, jak sekretną strategią infiltracji zachodnich społeczeństw przez ugrupowania islamistów w celu wprowadzenia boskiej władzy na Ziemi. Za tekstem tym stoi organizacja o nazwie Bracia Muzułmanie, której wpływy rozciągają się na cały świat arabski, Stany Zjednoczone i Europę...

Brzmi jak opis powieści sensacyjnej, a tymczasem są to prawdziwe wydarzenia. Willa należała do Egipcjanina Jusufa Nady, dyrektora banku At-Takwa. Ta instytucja założona przez muzułmanów dla muzułmanów podejrzewana była o związki z organizacjami terrorystycznymi, od Hamasu począwszy a na Al-Kaidzie kończąc. Najazd na dom Nady był tylko częścią akcji o kryptonimie Operacja Lago, przeprowadzonej po obu stronach Atlantyku, wymierzonych w ekstremistów islamskich i była to naturalnie reakcja na ataki z 11 września 2001. Jako że rewelacje na temat At-Takwy pochodzą głównie ze źródeł agencji wywiadowczych, nie można do końca być pewnym co do tego, czy są one prawdziwe. Prawdziwi są za to Bracia Muzułmanie oraz faktem jest, że At-Takwa był bankiem mocno z nimi powiązanym, a sam Jusuf Nada był ich członkiem.

Historia Projektu (niezwykłego dokumentu załączonego w aneksie do książki, będącego czymś w rodzaju dziwacznego klonu Protokołów Mędrców Syjonu) i afery bankowej są tylko pretekstem dla autora książki Sylvaina Bessona do przedstawienia historii Braci Muzułmanów oraz wpływu, który ta organizacja poprzez skomplikowaną sieć islamskich stowarzyszeń, szkół i firm wywiera na muzułmańskie społeczeństwa w krajach Europy Zachodniej. Ten dziennikarz szwajcarskiego dziennika "Le Temps" dokonał iście tytanicznej pracy, przekopując się przez niezliczone dokumenty i teksty źródłowe, grzebiąc w archiwach, rozmawiając ze specjalistami z agencji wywiadowczych (wiele materiałów wcześniej nigdy nie ujrzało światła dziennego), badaczami islamu, przedstawicielami muzułmańskich organizacji, szukając informacji o Braciach Muzułmanach (Al-Ichwan al-muslimun). To stowarzyszenie sunnickie, założone w latach 20. w Egipcie przez sufickiego nauczyciela Hasana al-Bannę, ma jedno marzenie: zjednoczyć wyznawców islamu w jedną światową wspólnotę pod zielonym sztandarem Proroka i odnowić kalifat.

Al-Banna za swoje poglądy jest prześladowany przez władze egipskie i ostatecznie zostaje zamordowany, a członkowie Braci z Egiptu, Syrii i Libanu w obawie o własne życie uciekają do krajów europejskich. Tam są tolerowani, a nawet przyjmowani z otwartymi rękami. Bracia Muzułmanie są bowiem (do dzisiaj) najpotężniejszą siłą opozycyjną w wielu krajach arabskich. W czasach Zimnej Wojny, kiedy ZSRR zacieśniał więzy z wieloma arabskimi reżimami, antyrządowe i antykomunistyczne organizacje były nieocenionym sojusznikiem. Nie przeszkadzało rządzącym w Europie i USA nawet to, że już od samego początku ideologia szerzona przez duchowych liderów Braci była wymierzona również w zdegenerowany, zgniły Zachód. Rezultaty tej krótkowzrocznej polityki prawdziwe owoce przyniosły właśnie teraz - przecież Osama bin Laden, Al-Kaida czy reżim talibów to dawni sprzymierzeńcy Stanów Zjednoczonych, które w czasach wojny ZSRR w Afganistanie nie szczędziły środków na szkolenie mudżahedinów.

Islamizacja Zachodu? Historia pewnego spisku to bogate źródło informacji na temat Braci Muzułmanów oraz metod ich działania. Besson nakreśla również sylwetki najsłynniejszych ideologów ruchu muzułmańskiego: wspomnianego już Hasana al-Banny, Sajjida Kutba, Abu al-Alego sl-Maududiego czy Hasana at-Turabiego. Aktualnym numerem jeden, choć oficjalnie już nie związanym z Braćmi, jest Jusuf al-Kardawi, niezrównany mówca, erudyta i autor wielu książek, gospodarz szalenie popularnego programu w telewizji Al-Jazeera. Przez jednych uważany za umiarkowanego, oświeconego lidera świata muzułmańskiego (ostro potępił ataki na World Trade Center, krytykuje islamskich ekstremistów) i cennego sojusznika dla Europy, dla innych jest niebezpiecznym politykiem (popiera samobójcze zamachy w Palestynie). Ten kontrast nie jest niczym dziwnym, bo od samego początku Bracia Muzułmanie nie przemawiali jednym głosem: istnieją wewnętrzne tarcia, różne mniej lub bardziej konserwatywne frakcje oraz poglądy na to, jak traktować świat zachodniej demokracji i laickie władze krajów arabskich. Co więcej, za cynizm i oportunizm krytykowani są często przez islamskich terrorystów, np. Abu Musabę az-Zarkawiego z Iraku, który nazwał ich zdrajcami dżihadu, którzy swoją fałszywą chwałę zbudowali na czaszkach wiernych.

Sylvain Besson w swojej książce kreśli niepokojący obraz bardzo wpływowej sekretnej organizacji islamskiej, która w niebezpiecznym stopniu zdominowała wspólnoty muzułmańskie w europejskich krajach. Momentami jego wnioski na temat znaczenia Braci oraz Projektu ocierają się o teorie spiskowe, a używany język jest wybitnie sensacyjny. Jak w przedmowie do Islamizacji Zachodu zauważa tłumaczka Marta Widy, autor przecenia ich znaczenie oraz wpływ, jaki ten ruch posiada na naszym kontynencie. W Unii Europejskiej żyje od 20 do 27 milionów wyznawców Allaha, ale zwolennicy radykalnego islamizmu stanowią znikomy procent i nie są oni zbytnio popularni wśród współbraci, którzy po prostu pragną żyć w pokoju.

Mimo tych wad książka Bessona jest pozycją znakomitą i zapoznać się z nią powinien każdy, kogo interesuje współczesny islam. Także w Polsce powoli powinniśmy przyzwyczajać się do tego, że w Europie muzułmanie nie są już egzotycznym dodatkiem, a trwałym elementem naszego społeczeństwa i kultury. Nie są kimś obcym i nie powinniśmy się ich obawiać, a raczej starać zrozumieć. Islamizacja Zachodu mimo lekko alarmującego tonu to kopalnia wiedzy, która pozwoli lepiej zrozumieć, co kryje się za sloganami i retoryką islamistów.


 

Islamizacja Zachodu? Historia pewnego spisku

Autor: Sylvain Besson
Tłumaczenie: Marta Widy
Wydawnictwo: Dialog
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2007
Tytuł oryginalny: La conquête de l`Occident. Le projet secrect des islamistes
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 83-89899-61-2
Cena z okładki: 33,00 zł


blog comments powered by Disqus