Gorzki posmak bogactwa - recenzja książki "Alibi"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
8 marca 2011

„Alibi” to drugi tom przygód byłej detektyw Heleny Estes, która tym razem krąży w świecie wyższych sfer. Poszukuje zabójcy dziewczyny, z którą przyszło jej pracować w stadninie koni – Iriny Markowej. Oczywiście robi to na własną rękę, gdyż nie jest już policjantką. Właściwie robi to nawet wbrew nakazom władz, w których imieniu występuje jej eks-kochanek, detektyw Landry.

Wszystko potoczyłby się zapewne inaczej, gdyby nie fakt, że to właśnie Helena znalazła przypadkiem zwłoki, jak i to, że z Iriną stykała się na co dzień. Dodatkowo wiele wskazuje na to, że głównym podejrzanym jest Bennett Walker. To człowiek, z którym Estes ma do wyrównania pewne rachunki. Łączą ich mroczne wydarzenia z przeszłości.

Sprawa jak zwykle nie jest łatwa, gdyż w grę wchodzi prestiż członków rodzin o bardzo grubych portfelach i świetnych koneksjach, stawiających ich ponad prawem. Widać to zwłaszcza wtedy, kiedy w całą tę sytuację miesza się dodatkowo nielicząca się z niczym w ogóle rosyjska mafia.

Kryminał może to nie błyskotliwy, ale na pewno wciągający, szczególnie dla czytelników lubiących otrzeć się o luksus superbogactwa. Jest tu ciekawa intryga, wyraziści bohaterowie, tylko jakby z góry przesądzone, że winny musi należeć do pewnego zamkniętego grona. Z drugiej strony, choć Hoag nie dorównuje talentem mistrzyni „zamkniętych gron”, Agacie Christie, to nie wszystko okaże się w końcu tak jasne, jakby mogło się zdawać na pierwszy rzut oka.

Świat „pachnący ciężkim szmalem” widziany z zewnątrz wydaje się idyllą. A jednak oglądany oczami Estes traci sporo ze swego blichtru. I choć to naturalne, że jak każdy ma zwykle przynajmniej dwa oblicza, w tym wypadku to drugie, skrzętnie skrywane za zasłoną klasowej solidarności i milczenia, rysuje się jako wyjątkowo mocno zdegenerowane, odrażające. Jest przy tym na tyle przekonujące, że wręcz fascynuje.

To także książka dla introwertyków spowitych w beznadzieję – kiedy wszystko się wali, zawsze może zdarzyć się coś, co pozwoli, potencjalnie w miarę bezboleśnie, naprawić błędy, od których nikt nie jest wolny. Przeszłość, której nie można zmienić, może stanowić naukę, a czerpane z niej wnioski – pomóc utrzymać się na powierzchni w bańce człowieczeństwa, nawet kiedy przychodzi płynąć z nurtem w rzece gówna.

Alibi

Autor: Tami Hoag
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 9/2009
Liczba stron: 288
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324586974
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus