Kroniki Tortallu #1 - Klątwa Opali

patronat gildii
okładka
Autor: Tamora Pierce
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski

Po raz pierwszy w Polsce książki osadzone w świecie Tortallu, jednym z najbardziej popularnych uniwersów fantasy, stworzonym przez wielokrotnie nagradzaną autorkę powieści młodzieżowych, Tamorę Pierce.

Becca Cooper wychowała się w najbiedniejszej części miasta, z dala od pałaców i posiadłości możnych, w towarzystwie łajdaków i złodziei. Wrodzona nieśmiałość sprawiła, że dziewczyna nie miała wielu przyjaciół. Miała za to odwagę. Być może za dużo odwagi.

Teraz Becca ma szesnaście lat i jest szczenięciem w Wieczornej Straży, formacji, która pilnuje porządku na ulicach miasta. Po zapadnięciu zmroku, u boku dwojga doświadczonych strażników, Becca patroluje zakazane zaułki w dzielnicy biedoty. Pod czarną tuniką skrywa nieśmiałość i niezwykłe zdolności, które pozwalają jej słyszeć duchy zmarłych. Któregoś dnia wpada na trop intrygi, która może przerosnąć nawet jej nauczycieli. W mieście grasuje bezwzględny morderca. Jego ofiarami padają bezimienni, ubodzy mieszkańcy slumsów, ludzie, o których dobrze urodzeni woleliby w ogóle nie wiedzieć. Żeby Becca mogła podążyć tropem zabójcy, najpierw musi przekonać do sprawy nie tylko Wieczorną Straż, ale również najbardziej niebezpiecznych łotrów - nieoficjalnych władców całego Niższego Miasta.

W rozbudowanym i wielokulturowym świecie Tortallu rozgrywa się pięć serii traktujących o kolejnych pokoleniach silnych, inteligentnych i pewnych siebie kobiet. W tym roku Tamora Pierce została uhonorowana nagrodą Margaret A. Edwards za dwie z nich, za tetralogie "Song of the Lioness" oraz "Protector of the Small".

*  *  *

Tamora Pierce zawsze pisze książki pełne przygód, niebezpieczeństwa, humoru i uczuć. Ta jest po prostu doskonała. Becca jest taka, jak ja. Cicha, póki nie znajdzie się w kręgu przyjaciół, pełna niespodzianek, bystra i żadna przygód.

Alena Bowman, Amazon.com

Naprawdę wyjątkowa książka. Ciekawa i unikalna zwłaszcza na tle wielu książek fantasy, które kopiują pomysły i po macoszemu traktują fabułę. Brawa dla autorki!

Serena Freitas, Amazon.com

Świat Tortallu jest przebogaty, a odrobina mroku przydaje mu realizmu.

Sage Jackson, Amazon.com

Kolejna fantastyczna książka Tamory Pierce. Bohaterka jest silną i pełną determinacji młodą kobietą, która stara się sprostać wymaganiom niewdzięcznej, ale bardzo potrzebnej pracy. Miasto, w którym mieszka, ma wiele twarzy - tak samo jak Becca. Świat Pierce nie przypomina uniwersum Dungeons&Dragons - jest w nim realizm, który daje książce dodatkowego kopa.

Kiri Namtvedt, Amazon.com

Szczerze polecam fanom Tamory Pierce oraz tym wszystkim, którzy lubią historie z niewielką dawką magii, kryminalną intrygą i bohaterami, którzy ciężko pracują na swój sukces.

Arthur W. Jordin, Amazon.com

Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2013
Tytuł oryginalny: Legend of Beka Cooper: Terrier
Rok wydania oryginału: 2006
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788376861364
Wydanie: I
Cena z okładki: 43,90 zł


blog comments powered by Disqus