Recenzja "Księgi Tris"

Autor: Black Angael
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska, Bool
14 grudnia 2011

Oto już drugie spotkanie z sympatyczną czwórką nastolatków uczącą się sztuk tajemnych w szkole magii. Tym razem bliżej przyjrzymy się umiejętnościom Tris i jej burzowo-wietrznym zapędom.

Od trzęsienia ziemi minęło zaledwie dziesięć dni, jednak bohaterowie mają wrażenie, że było to wieki temu, natomiast podczas nocnych koszmarów zdaje im się, że zdarzenie to rozgrywa się wciąż od nowa. Na skutek katastrofy ucierpiało wiele osób oraz zaklęć ochronnych, a to wróży kłopoty. Są bowiem osoby, które nie zwykły marnować takich okazji. Piraci zwierają zatem swoje szeregi, by dokonać tego, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe – napaść na Wietrzny Krąg.

Postacią, wokół której skupia się cała akcja książki, jest wspomniana wiedźma pogodowa Tris. Jej temperament, lęk czy wściekłość objawia się zwykle w formie wiatru. Już w poprzednim tomie przekonaliśmy się czym grozi nieświadome używanie przez Tris jej wrodzonych mocy. Teraz zaś będziemy mogli zobaczyć, jak faktycznie wyglądają umiejętności tej bohaterki w nieco bardziej ukierunkowanej formie. Dowiemy się również więcej o jej przeszłości, a to za sprawą pojawienia się jej kuzyna, Aymery’ego.

Język „Księgi Tris” jest przejrzysty, autorka zdaje się przykładać bardzo dużą uwagę do używanych słów i zwrotów. Nie jest to powieść, którą czyta się szybko, jednakże przyswaja się ją bardzo przyjemnie. Mimo że nie brakuje tu akcji i scen mrożących krew w żyłach, książka jest niezwykle ciepła i pełna pozytywnych emocji.

Seria „Krąg Magii” skierowana jest przede wszystkim do młodego i nastoletniego czytelnika. W drugim tomie Tamora Pierce wyraźnie ukazuje postępy, jakie poczyniły dzieci, nie tylko we władaniu swymi nietypowymi zdolnościami, ale również w relacjach międzyludzkich. Autorka prezentuje przykłady tolerancji, zaufania, przyjaźni. Wyjątkowo mocno podkreśla, że ocenianie kogoś jedynie po cechach zewnętrznych lub też pochodzeniu jest nie tylko niesprawiedliwe, ale i nieraz szkodliwe.

„Księga Tris” to nie tylko fantasy, lecz również opowieść, która całkiem niepostrzeżenie uczy podstawowych wartości moralnych i społecznych, przy okazji przedstawiając niesamowite przygody czwórki bohaterów.

Krąg Magii #2 - Księga Tris

Autor: Tamora Pierce
Wydawnictwo: Initium
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Circle of Magic: Tris's Book
Rok wydania oryginału: 1998
Format: 125x185 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362577101
Wydanie: I
Cena z okładki: 28,90 zł


blog comments powered by Disqus