Recenzja książki "Piratika #2. Kierunek: Papuzia Wyspa"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Bool
23 lutego 2011

Po niezbyt udanym tomie pierwszym tworzenie drugiej części wydawało się dużym ryzykiem. Na szczęście dla autorki i czytelników, powieść jest o wiele lepsza niż pierwsza „Piratika”.

Art Blastside – słynna piratka, która nigdy nikogo nie skrzywdziła – po uniknięciu stryczka zamieszkała ze swym mężem, Feliksem Feniksem, w uroczej posiadłości pod Londynem. Jej załoga rozpierzchła się po całym świecie: część wróciła do aktorstwa, część chwyciła każdą inną pracę, jaka akurat była pod ręką. Jednak nie dane im było żyć spokojnie. Rząd ogłosił wojnę z Francją, w której korsarze, opłacani z państwowej kiesy, mieli odegrać znaczącą rolę. Piratika wraca na morze! Jednak ma własne plany: powrót po skarby z Papuziej Wyspy. Jak się okazuje, nie tylko ona. Złociutka Dziewczynka również uwalnia się i wyrusza po skarb, jednocześnie pałając żądzą zemsty na szlachetnej piratce...

Tanith Lee najwyraźniej odzyskuje formę. Druga część pirackiej dylogii jest napisana o wiele żywszym, barwniejszym językiem, tak typowym dla tej autorki. Ponadto fabuła wydaje się o wiele lepiej przemyślana. Nie nudzi jak pierwsza, nie denerwuje bajkowymi rozwiązaniami czy naiwnością. Nadal jest to powieść dla młodzieży, jednak już o wiele lepiej skonstruowana.

Humor i ciekawe nawiązania do historii czy kultury są też lepiej skonstruowane niż w pierwszym tomie. Odkrywanie w kulturowo-historycznym misz-maszu znanych nam motywów jest naprawdę świetną zabawą. Co więcej, autorka wykorzystuje to na tyle umiejętnie, że co jakiś czas zaskakuje czytelnika swoją pomysłowością i umiejętnościami tworzenia wątków. Naiwność poprzedniej historii, czy to wątku romantycznego, czy przeszłości Art, zastąpiona zostaje poważniejszymi problemami i ciekawszymi rozwiązaniami fabularnymi.

Nie jest to powieść pozbawiona wad. Nadal nie można powiedzieć, że jest wyjątkową czy bardzo dobrą książką. W zestawieniu z wieloma innymi utworami pani Lee wypada raczej blado. Ale w porównaniu z pierwszym tomem widać niesamowitą wręcz poprawę. Jedynym, co można w tym świetle jej zarzucić, jest zepsucie postaci czarnego charakteru – demoniczna i okrutna Złociutka z pierwszej „Piratiki” staje się nieco rozlazła i zagubiona... Trudno ją już nazwać poważną antagonistką. Więcej problemów zdaje się sprawiać mąż Art, Feliks...

Jako powieść przygodowa dla młodzieży, „Kierunek: Papuza Wyspa” sprawdza się naprawdę nieźle. Tym lepiej nawet, że można ją czytać bez znajomości tomu pierwszego – autorka wyjaśnia ewentualne nieścisłości, wspomina wydarzenia z pierwszego tomu, jednak nienachalnie, w sam raz, żeby nowy czytelnik się nie pogubił. To naprawdę ogromny plus.

W przeciwieństwie do poprzedniej części, tę można spokojnie polecić wielbicielom humorystycznych, lekkich powieści przygodowych. Nie jest może pozycją z najwyższej półki, jednak niewiele już można jej zarzucić.

Piratika #2 - Piratika: Akt drugi (Kierunek: Papuzia Wyspa)

Autor: Tanith Lee
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2010
Tytuł oryginalny: Piratica: Return to Parrot Island
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 400
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-76-86-017-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 5,00 złblog comments powered by Disqus