Lian Tanner "Opiekunowi tajemnic. Muzeum Złodziei" - recenzja powieści dla młodych czytelników

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Anna Emerald
27 października 2016

Przeraźliwa nadopiekuńczość

Złotka Roth to żywiołowa dwunastolatka mieszkająca w Klejnocie – mieście, w którym od dwustu lat nie ma przemocy. Po szeregu plag, brutalnych ataków, zaraz i katastrof mieszkańcy podjęli heroiczny wysiłek, by chronić siebie i swoje rodziny, co przez wieki doprowadziło do kuriozalnego zjawiska – do osiągnięcia wieku odpowiedniego do Rozłączenia każde dziecko przykute jest srebrnym łańcuszkiem do rodzica/opiekuna/mebla. Dzieci już nie umierają. Ale sytuacja nie jest zdrowa.

Złotka, której Rozłączenie przerwał pierwszy od dziesięcioleci atak na dzieci, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce – i ucieka. Trafia do tajemniczego Muzeum, które okazuje się być czymś więcej, niż tylko składem staroci, a tajemnic i magii w nim tkwiących strzeże grupka ekscentrycznych opiekunów-złodziei. Okazuje się też, że nad miastem zalega ciężka chmura zagrożenia, jakiego Klejnot nie widział od lat…

Muzeum złodziei otwiera trylogię australijskiej pisarki, Lian Tanner, specjalizującej się w powieściach dla dzieci. Autorka postanowiła połączyć w książce powieść przygodową, baśń i przypowieść z morałem – i wyszło jej to całkiem nieźle. Zbudowała prosty, ale wyrazisty świat, w którym najmłodsi są najwyższą wartością, chronioną w stopniu zakrawającym na groteskę (od imion, które wskazują na chęć podkreślenia ważności i chęci ochrony potomka: Złotka, Przestrogiusz, Chwała, Ład  itp., po groźną, wręcz fanatyczną organizację błogosławionych stróżów, mających czuwać nad dziećmi). Podział na dobro i zło nie jest tu specjalnie skomplikowany: od początku wiemy, którzy bohaterowie są negatywni, którzy coś knują, a którzy są tymi dobrymi. Dzieciaki oczywiście będą miały tu więcej zabawy z odkrywaniem motywów bohaterów: dobrzy mieszkańcy muzeum są złodziejami (którzy przecież powinni być źli), a głównym szwarccharakterem jest przystojny i miły Naczelnik miasta, co wiemy od momentu jego wejścia na scenę.

Co ważne, Muzeum złodziei nie jest specjalnie przewidywalne. Oczywiście główny wątek rozszyfrujemy dość szybko, ale sporo tu smaczków, których odkrywanie nawet dorosłemu czytelnikowi sprawi przyjemność. Na pewno też spory udział ma w tym zgrabny, lekki styl Tanner, która w całkiem prostych słowach przekazuje tak ekscytację przygodą, jak i grozę momentów bliskich katastrofie. Czyta się to z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem.

Ogólnie mogę autorce przybić piątkę za spełnienie misji: "dobra książka fantastyczna dla dzieci". Stworzyła prostą, dwubiegunową historię z ciekawymi bohaterami i oblekła to w płaszcz interesującego języka, emocjonujących przygód i ważnego dla dzieci i rodziców morału: nadopiekuńczość jest szkodliwa, w życiu potrzeba też trochę dzikości. Przy tym Muzeum złodziei jest doskonale dostosowane do wieku swoich odbiorców – 8-13 lat – i nie wprowadza treści, które można by uznać za szkodliwe. Podsumowując: jeśli szukacie młodemu czytelnikowi lektur, koniecznie uwzględnijcie i tę.

Opiekunowie tajemnic #1 - Muzeum złodziei

Autor: Tanner Lian
Wydawnictwo: YA!
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2014
Liczba stron: 320
Format: 135x202 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788328009783
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 złblog comments powered by Disqus