Być jak ONI – recenzja książki "Piłka nożna dla młodych zawodników"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
19 czerwca 2012

O byciu gwiazdą futbolu marzy wielu – nie tylko młodych. Gwiazdą, na swoją skalę – podwórka, firmowej drużyny, koleżeńskich rozgrywek – chce być praktycznie każdy, kto uprawia jakikolwiek sport. Piłka nożna jednak, przez swój medialny rozgłos, budzi emocje szczególne, przywodzi na myśl pewnego rodzaju prestiż. Nawet wówczas, gdy jest on ledwie widoczną poświatą sławy najjaśniejszych boiskowych gwiazd… Zatem, aby samemu choć trochę błysnąć, czas wziąć się do roboty! – mówi autor „Piłki nożnej dla młodych zawodników” Ted Buxton.

Zaczynamy od rozgrzewki, o której tak łatwo zapomnieć, mając już przed oczami upragnioną murawę i piłkarskie zmagania. Autor podkreśla jednak dwie rzeczy, na które warto zwrócić tu szczególną uwagę. Pierwsza to fakt, iż dobrze prowadzona rozgrzewka pozwala osiągać lepsze wyniki. Druga, że przedłuża karierę. A więc może warto na chwilę oprzeć się instynktowi i rozruszać mięśnie, a przede wszystkim ścięgna?

Następnie wnikamy powoli w „tkankę” treningu – poza sezonem, przygotowawczą dietę, podstawy… A potem juz konkret – podania, gra głową, strzały, prowadzenie piłki. Jest też tu oczywiście osobny rozdział dla bramkarzy i najtrudniejsza do realizacji, bo wymagająca pracy zespołowej końcówka – stałe fragmenty gry, obrona, współpraca. Słowem, od indywidualnego przygotowania po taktykę całej drużyny.

Każdy z powyższych elementów został opisany i zwykle też ukazany w formie graficznej – zdjęć bądź schematycznych ilustracji. Dodano do nich zestaw ćwiczeń podstawowych, umożliwiający opanowanie poszczególnych umiejętności. Na początku każdego z rozdziałów, jako wzór stawiany jest jeden z wybitnych piłkarzy, mistrz danego elementu grający na boiskach Anglii (może poza bramkarzem, Davidem Seamanem…).

Nie jest to oczywiście opracowanie wyczerpujące. Jak wskazuje sam tytuł, jest to bardziej wstęp, początek drogi na mistrzowski szczyt, choć niewątpliwe bardzo pouczający.

W stawaniu się gwiazdą pomocny jest talent. Jednak nie rozwinie się on bez stałej pracy. Więcej, możną nią nawet zniwelować pewne braki w „darze niebios”. Dlatego też może przerwę w rozgrywkach Euro warto spożytkować na mały rozruch, poćwiczyć trochę zagrywki podpatrzone dopiero co u zawodowców? Nie zapominając oczywiście o radach Buxtona, które pozwolą cieszyć się jeszcze bardziej radością, jaką z pewnością daje solidnie rozgrywany futbol.

Piłka nożna dla młodych zawodników

Autor: Ted Buxton
Wydawnictwo: Publicat
Wydanie polskie: 4/2012
Liczba stron: 28
Format: 190 x 245 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324519354
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus