Recenzja książki "Zamach"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
18 grudnia 2012

To już szósta powieść Teda Bella o przygodach Alexa Hawke'a. I choć jego oddani czytelnicy pragną więcej i więcej, nie dziwi nas, że zmęczony życiem, złamany utratą swej miłości bohater zaczyna nową historię w nieciekawej kondycji. Bliski samobójstwa, zalewający swe smutki alkoholem Hawke staje jednak na nogi, kiedy Królestwo go potrzebuje.

Oto jednej nocy Hawke odbiera telefon od księcia Karola, który poważnie obawia się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Książę otrzymał pogróżki, które - jak mniema - pochodzą od IRA. Identycznie podpisane groźby otrzymał w 1979 roku lord Mountbatten, ostatni gubernator Indii, zabity w zamachu bombowym. Zaniepokojony obrotem spraw Alex rusza na pomoc ojczyźnie i przyjacielowi.

Kiedy Hawke wkracza do akcji, jego osobiste problemy schodzą na dalszy plan. To profesjonalista, skupiony na swej pracy. Nic w tym dziwnego, gdyż w branży szpiega każde rozkojarzenie kosztować może życie, a gdy po drugiej stronie stoją terroryści, stawką jest nie tylko życie własne, ale i wielu niewinnych istnień. Ani zmory przeszłości, zabita żona i utracony syn, ani alkoholowy problem nie mogą powstrzymać angielskiego szpiega. Choć brzmi to bardzo wzniośle, to jednak patriotyzm nie gra tu pierwszych skrzypiec. Bell pokazuje wyraźnie, że praca staje się dla Alexa formą autoterapii. Dzięki niej czuje się on ważny, potrzebny, użyteczny. Wcześnie osierocony bohater, który w swoim życiu osobistym regularnie traci wszystko, co się dla niego liczy, skupia się na życiu zawodowym i jest w nim naprawdę świetny.

Splot wydarzeń, do jakiego dochodzi w obrębie "Zamachu", jest imponujący. Ted Bell umiejętnie angażuje kolejne strony konfliktu, zagrażające Wielkiej Brytanii. Irlandzka Armia Republikańska z jednej strony, talibańscy ekstremiści i Al-Kaida z drugiej. Wszyscy pragnący odegrać się na europejskim mocarstwie. By rozwiązać sprawę, Alex będzie musiał przemierzyć wiele różnych lokacji, dzięki czemu lektura nie jest jednostajna. Dodatkowo akcja gna do przodu, a zwroty fabuły są równie częste, co zadziwiające. Nie sposób przewidzieć rozwiązania tajemnicy, akcja trzyma nas na powierzchni wydarzeń, lecz Bell starannie zaplanował także ich głębię.

"Zamach" to książka dobrze skrojona. Świetne tempo i zaskakujące rozwiązania wciągają w lekturę. Historia jest spójna i logiczna, choć początkowo tajemnicza. Na dodatek opisane w niej wydarzenia brzmią wiarygodnie. Nie tylko dlatego, że w czasach poważnego zagrożenia terroryzmem opowieści o planowanych zamachach po prostu brzmią wiarygodnie, ale także dlatego, że Bell starannie wplata w swoją fikcję elementy z najnowszej historii. Jeśli spodobały się wam poprzednie powieści z Alexem lub przepadacie za Jamesem Bondem, ta powieść na pewno was zadowoli.

Zamach

Autor: Ted Bell
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2012
Liczba stron: 448
Format: 130x205 mm
Oprawa: miekka
ISBN-13: 9788324143436
Cena z okładki: 39,80 zł


blog comments powered by Disqus