Recenzja książki "Kapelusz pełen nieba"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
23 kwietnia 2011

„Kapelusz pełen nieba” to już trzydziesta druga powieść wchodząca w cykl Świata Dysku. Trzydziesta druga, ale nie ostatnia, ponieważ już teraz na naszym rynku dostępne są późniejsze: „Piekło pocztowe”, „Łups!”, „Zimistrz” i tak dalej. Pierwotnie „Kapelusz...” ukazał się w 2005 roku, jednak tłumaczenie Doroty Malinowskiej-Grupińskiej odbiegało od tradycyjnie w Polsce przyjętego nazewnictwa, toteż wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło uzupełnić swoją ofertę nowym przekładam Piotra W. Cholewy.

W całym cyklu Świata Dysku można wyróżnić kilka mniejszych serii. „Kapelusz pełen nieba” jest drugą książką podcyklu o Tiffany Obolałej, małej dziewczynce, która w „Wolnych Ciut Ludziach” wyruszyła na ratunek swemu bratu, pokonując złą Królową. Wyczyn ten odbił się szerokim echem na Dysku, a nadnaturalnie uzdolnionej Tiffany zaproponowano naukę czarownictwa. Bohaterka dostaje się pod opiekę panny Plask i rozpoczyna mozolny trening sztuki bycia czarownicą. Szybko okazuje się, że jej wyobrażenia o tej profesji mocno rozmijają się z rzeczywistością. Zamiast magią, Tiffany zajmuje się pomaganiem ludziom z pobliskiej wsi: chorym, wiekowym, ciężarnym, małym, biednym i całej gamie potrzebujących. Wykonuje pełno prostych, domowych obowiązków, by innym było dzięki temu łatwiej. Uważa, że to żadne czarownictwo, a jej sytuacja przypomina bohatera "Karate Kid" (choć sama Tiffany nie może użyć tego porównania).

Ale nauka czarownictwa i dywagacje nad istotą owego zajęcia nie są jedynym problemem głównej bohaterki. Jej śladem zmierza bowiem Ulnik, nieśmiertelne monstrum, które od miliona lat przejmuje umysły najpotężniejszych istot stąpających (wcześniej: pełzających, wcześniej: pływających) po Dysku. Ta niematerialna istota pragnie posiąść umysł Tiffany, ale tym razem nie obędzie się bez ciężkiej walki, tym bardziej że mała dziewczynka ma u swojego boku jeszcze mniejszych pomocników: klan Nac Mac Feeglów, który wysyła ratunkową eskapadę, na czele której staje sam Wielki Gość, Rob Rozbój.

Cykl o Tiffany (jego kontynuacją jest „Zimistrz”) powstał z myślą o młodszych czytelnikach. To trochę dziwne, skoro Pratchett ma swych oddanych fanów, wczytujących się z zapartym tchem w kolejne części Świata Dysku – zwykle od przynajmniej kilku lat. Nie staną się oni nagle dziećmi, a pomysł porzucenia ulubionej serii wydaje się okrutnym. Dlatego, chcąc nie chcąc, spora część odbiorców uzna lekturę za nieco infantylną. Oczywiście Pratchett nie rezygnuje z typowego dla niego humoru, satyry, wartkiej akcji czy galerii bohaterów (włączając w to takie ikony Świata Dysku, jak babcia Weatherwax czy Śmierć), jednak w miejscu głównej postaci stawia 11-letnią dziewczynkę. To zabieg ryzykowny dla autora i niewygodny dla czytelnika, bo przecież mówimy o literaturze fantasy, gdzie możliwość identyfikacji z bohaterem jest jednym z podstawowych zabiegów wzmagających przyjemność czytania.

Wydaje się, że w „Kapeluszu pełnym nieba” Pratchett odchodzi też od wyraźnego zaznaczenia obiektu swej satyry. O ile na przykład w poprzedzającym tę książkę „Potwornym regimencie” można wskazać główne tematy żartów autora: wojnę i feminizm, w późniejszym „Piekle pocztowym” – pocztę i internet, i tak dalej, o tyle w „Kapeluszu...” ciężko odnaleźć podobny satyryczny lejtmotyw.

Fani Świata Dysku przeczytają „Kapelusz pełen nieba” z przyjemnością, z jaką czytają wszystkie książki Pratchetta. Obawiam się jednak, że wrażenie wywierane przez lekturę będzie słabsze niż zwykle i po zamknięciu ostatniej strony zapadnie ona w niepamięć.

Świat Dysku #32 - Kapelusz pełen nieba (wyd. 2011)

Autor: Terry Pratchett
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2011
Tytuł oryginalny: Discworld: A Hat Full of Sky
Rok wydania oryginału: 2004
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7648-661-1
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus