Komiczna Śmierć

Autor: Mirosław Skrzydło
22 stycznia 2008

Nie ma sprawiedliwości. Jestem tylko ja.
Śmierć

Mało kto potrafi tak lekko i komicznie opowiadać o kwestiach ważnych dla naszego życia. Terry Pratchett czyni to w mistrzowski sposób. Do tego potrafi on budować opowieści interesujące pod względem fabularnym, pełne ciekawych osobowości i humorystycznych dialogów. W Morcie brytyjski bajarz porusza temat ostateczności.

Śmierć w wykonaniu Pratchetta to kościsty cynik, którego ludzkie odruchy nie tyle przerażają, co śmieszą. Mort jest pierwszą spośród pięciu dotychczas napisanych książek dziejących się na nieprawdopodobnym Świecie Dysku, których głównym bohaterem jest właśnie Śmierć. Postać ta pojawia się w prawie wszystkich z ponad 30 odsłon cyklu, czym Pratchett wyraża swój hołd dla tego odzianego w czarne szaty jegomościa i podkreśla jego ważność w naszym codziennym życiu (trudno bowiem stwierdzić, kiedy będziemy mieli przyjemność Go spotkać).

Tytułowy Mort to młodzieniec bezskutecznie szukający pracy. Dopiero wizyta Śmierci sprawia, że Mort zdobywa zawód. Ma pomagać Strażnikowi Klepsydr w wykonywaniu jego wcale nie tak trudnego zadania. Oczywiście, jak to w przypadku historii Pratchetta bywa, sprawy się komplikują, rzeczywistość Dysku znajduje się na granicy rozpadu. A wszystko to przez charakterystyczne dla istoty ludzkiej głębokie pragnienie ocalenia zagrożonego życia. Śmierć, z racji swej funkcji, nie potrafi tego zrozumieć.

Fragmenty, w których próbuje on doświadczać typowo ludzkich przyjemności, są wprost kapitalne. Szczególnie kiedy Kosiarz upija się i zwierza barmanowi, że wszyscy go nienawidzą i nikt nie chce zapraszać go na przyjęcia. Śmierć nie potrafi także dokładnie nazywać ludzkich odczuć, dlatego zwykle pyta o stan, w jakim się znalazł, szczegółowo go opisując. Części te ukazują, jak wyśmienitym obserwatorem naszego codziennego życia jest Terry Pratchett, i jak brawurowo potrafi on wplatać swe przemyślenia w niebanalne opowieści ze Świata Dysku.

Mort to zabawna i mądra opowieść o nieubłaganym upływie czasu, o konsekwencjach związanych ze sprzeciwianiem się siłom wyższym (w tym przypadku: z igraniem z losem), oraz o odpowiedzialności za własne, częstokroć nieprzemyślane, decyzje.

Po przeczytaniu tej książki śmierć nie będzie już dla Was czymś strasznym, wręcz przeciwnie. Gwarantuję!

Świat Dysku #4 - Mort

Autor: Terry Pratchett
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2002
Tytuł oryginalny: Mort
Wydawca oryginalny: Corgi
Rok wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 232
Format: 142x202
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7648-035-0
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus