Recenzja książki "Śladem zbrodni"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
12 listopada 2012

„Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana”… A właściwie to pan zabija panią, po czym popełnia samobójstwo. Tak przynajmniej głosi oficjalny raport brytyjskiego wywiadu, którego agentami byli martwi małżonkowie. Podobno byli też kretami, a w każdym razie jedno z nich… Czy rzeczywiście? Prawdy o śmierci rodziców usiłuje po latach dociec rodzeństwo, Beryl i Jordan Tavistock. Śladem zbrodni ruszają do Paryża, gdzie – gdy tylko zaczynają węszyć – ktoś usiłuje ich zabić. Pomocy udzielają im dawni znajomi rodziców: szpiedzy i politycy. Czy Beryl i Jordan mogą im zawierzyć życie?

Tess Gerritsen to bez wątpienia postać znana i ceniona. Jej kryminalne thrillery słyną z tego, że ocierają się o romans (prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że to romanse ocierające się o kryminalne thrillery…), są całkiem zgrabnie skomponowane, napisane i wyeksponowane, a każdy z nich w podstawowych zarysach przypomina pozostałe. Ot, wypisz wymaluj „Śladem zbrodni”.

Najnowszą powieść Gerritsen czyta się wyśmienicie. Postaci nie są może nazbyt skomplikowane, nie wygrałyby konkursu na ludzkie sobowtóry, ale… mimo wszystko fabuła wciąga i nie rozczarowuje. Autorka nie ustrzegła się co prawda kilku nadmiernie szczęśliwych zbiegów okoliczności, paru deus ex machina, lecz wszystko to w stopniu dopuszczalnym w tego typu literaturze.

Dość ciekawie Amerykanka rozegrała zakończenie. Gdzieś tak od połowy książki my, czytelnicy, znamy sprawcę dawnych i najświeższych zbrodni (choć, jak nietrudno się domyślić, jest to zmyłka, przynajmniej do pewnego stopnia), a bohaterowie muszą go dopiero wytropić. Odbywa się to metodycznie, skrupulatnie, po nitce do kłębka, jak pan Poirot przykazał. Choć, jak już wspomniałam, nie obejdzie się bez paru mniejszych lub większych niespodzianek. Przynajmniej w sferze kryminalnej. Jeśli chodzi o głównych bohaterów, Beryl i Richarda, zaskoczenia naturalnie nie będzie.

„Śladem zbrodni” to pozycja łatwa, lekka i przyjemna, a do tego niegłupia. Polecam wszystkim tym, którzy spragnieni są dreszczyka emocji i całkiem sporej dawki romansu.

Śladem zbrodni

Autor: Tess Gerritsen
Wydawnictwo: Mira
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2012
Tytuł oryginalny: In their footsteps
Liczba stron: 300
Format: 125x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323885498
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł


blog comments powered by Disqus