Thomas Maier "Masters of Sex" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Agata 'Aninreh' Włodarczyk
26 marca 2015

Miłość z laboratorium

Thomas Maier jest biografem zainteresowanym tym, czym podszyta jest amerykańska kultura. Od pierwszej książki o doktorze Benjaminie Spocku, przez historię medialnego imperium Newhouse, po najnowszą publikację śledzącą relacje rodzin Churchillów i Kennedych, Maier pisze o tym, co ukształtowało Amerykę XX wieku. I choć nie są to zazwyczaj tematy z pierwszych stron gazet czy portali plotkarskich, autor When Lions Roar trafia w punkty bardziej uniwersalne, w postaci obecne w życiu Amerykanów (a przez globalizację także wielu Europejczyków) w sposób bardziej subtelny. Benjamin Spock w dużej mierze odpowiada za XX-wieczny model wychowywania dzieci, członkowie rodzin Churchillów i Kennedych zrewolucjonizowali politykę, a Newhouse stał się wzorcem medialnego potentata. Podobnie w najsłynniejszej dziś książce Maiera, Masters of Sex. Życie Williama Mastersa i Virginii Johnson. Pary, która nauczyła świat seksu, zapoznaje czytelników z życiem dwojga ludzi, których praca w znaczący sposób wpłynęła na kształt wiedzy o XX-wiecznej seksualności.

Historia Williama Mastersa i Virginii Johnson jest wielowymiarowa. Na plan pierwszy wysuwa się ich praca naukowa: badanie ludzkiej seksualności. Na tym polu byli pionierami a wytyczone przez nich szlaki zdominowały seksuologiczny paradygmat na wiele dekad. Choć koncepcje ludzkiej seksualności zostały wcześniej nakreślone przez Alfreda Kinseya i - oczywiście - Zygmunta Freuda, to były to odpowiednio ujęcia socjologiczne i psychoanalityczne, których medyczna ścisłość pozostawała dyskusyjna. Innowacyjność Mastersa i Johnson polegała na zastosowaniu metody laboratoryjnych pomiarów i doświadczeń w miejsce wywiadu pogłębionego (Kinsey) i psychoanalizy (Freud). Udało im się tak wiele zmienić dzięki unikalnemu połączeniu metodologicznej konsekwencji Mastersa oraz nieliniowego, otwartego myślenia Johnson.

Kontekst społeczny ich pracy to drugi wymiar tematyczny książki. Od niego wiele się zaczyna: to właśnie trudności edukacyjne, jakie stawiane były przed młodymi kobietami w latach 40., "uchroniły" Johnson przed solidnym akademickim wykształceniem, za którym stało nieuchronne wypaczenie metodologiczne i wpisanie w obowiązujące schematy. Jej współpraca z Mastersem rozwinęła się tak świetnie właśnie przez to, że prezentowali odmienne podejście: Johnson nie była ograniczona akademickimi rygorami, Masters posiadał odpowiednią wiedzę metodologiczną i instytucjonalne możliwości. Oczywiście ich badania wywołały olbrzymie kontrowersje, ale też doskonale wpisywały się w społeczny klimat rewolucji seksualnej. Para naukowców pojawiła się na językach twórców kontrkultury, a także w sypialnianych biblioteczkach "przeciętnego Amerykanina". Ich prace nie tylko zmieniły naukowy sposób myślenia o seksualności, one także – albo przede wszystkim – wpłynęły na powszechny sposób myślenia o seksie. Ukształtowały potoczną wiedzę buduarową milionów Amerykanów.

Na tle pracy naukowej i laboratoryjnej oraz w kontekście przemian społecznych, w jakie prace te się wpisały, Thomas Maier kreśli trzeci rys tematyczny książki: relację głównych bohaterów. Masters zatrudnił Johnson jako swoją asystentkę, która początkowo zajmowała się tylko wyszukiwaniem informacji potrzebnych do pracy jej szefa. Z czasem ta bardzo ambitna dziewczyna zdobyła wiedzę medyczną i psychologiczną, której potrzebowała do nawiązania współpracy z akademikiem. Ich wspólne projekty urządzeń pomiarowych przerodziły się we wspólne projekty naukowe, w których doskonale się dopełniali. Intelektualna relacja pociągnęła za sobą relację emocjonalną, a ta zaprowadziła ku intymnej bliskości. W końcu każde z nich rozwiodło się ze swymi życiowymi partnerami i wstąpili w związek małżeński, który jednak zakończył się szybciej, niż ich profesjonalna współpraca. Maier stara się objąć wszystkie te aspekty duetu Masters-Johnson: ich pracę, społeczną rolę, wzajemne relacje. Umiejętnie rozkłada akcenty, dzięki czemu książka staje się jeszcze bardziej wciągająca i – co rzadkie w biografiach – trzymająca w napięciu.

Popularność tej akurat publikacji autor zawdzięcza serialowi telewizyjnemu, który powstał na jej podstawie, a w główne role wcielili się Michael Sheen i Lizzy Caplan. Nie należy jednak ulegać złudzeniu: Masters of Sex. Życie Williama Mastersa i Virginii Johnson to nie powieść, a biografia. Jest zwarta, treściwa, koncentruje się na życiu tytułowych bohaterów, zwłaszcza na jego zawodowych aspektach, choć nie stroni od historii prywatnych. Nie jest jednak beletrystyką. Przy czym język, jakim została napisana, wyraźnie ku beletrystyce ciąży. Maier używa bardzo plastycznych fraz, silnie oddziałuje na wyobraźnię czytelnika, dynamizuje narrację wprowadzając niby-akcję, okazjonalnie używa nawet dialogów. Przypomina w tym świetną biografię Oscara Wilde'a, Król życia, pióra Jana Parandowskiego. Nie bez powodu Thomas Maier jest uznanym pisarzem, którego wszystkie książki zdobyły wiele nagród i wyróżnień.

Masters of sex

Autor: Thomas Maier
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 10/2014
Liczba stron: 438
Format: 165x220 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788371779817
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,90 zł


blog comments powered by Disqus