Praca zbiorowa "Przewodnik po świadomym śnieniu" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Beata Liwoch
1 maja 2015

Przewodnik po manowcach

Świadome śnienie (ang. Lucid Dreaming, skracane często do LD) to praktyka opierająca się na założeniu, że człowiek zdolny jest rozpoznać śnienie jako stan, a następnie przejąć kontrolę nad swoimi działaniami w jego obrębie. Innymi słowy: chodzi o odzyskanie świadomości, o władzę nad tym, co robimy we śnie. Ponieważ samo zjawisko snu jest dość złożone, można dyskutować nad tym, czego dotyczy i jak daleko sięga ta kontrola, toteż literatura poświęcona świadomemu śnieniu jest stosunkowo obszerna. Jednakże nowe badania, nowe koncepcje i wreszcie nowe techniki sprawiają, że co jakiś czas pojawia się kolejna książka w tym temacie. Przewodnik po świadomym śnieniu Thomasa Peisela, Dylana Tuccillo i Jareda Zeizela jest taką właśnie propozycją.

Jednak określenie jej jako "nowej" jest tu nieco na wyrost. Peisel, Tuccillo i Zeizel zbierają bowiem w swej książce informacje, które pojawiły się w wielu wcześniejszych publikacjach innych autorów i które powtarzane były przez badaczy późniejszych. W zasadzie w Przewodniku po świadomym śnieniu nie ma nic nowego. Przywołane teorie - często pochodzące z drugiej ręki, dziennikarskich relacji, a nie faktycznych publikacji wyników badań - nie zmieniają nic w dotychczas wypracowanym rozumieniu (czy nawet różnych rozumieniach) świadomego śnienia. Opisane techniki nie tylko nie są innowacyjne, ale na dodatek mocno ograniczone i nieco upraszczające rozmaite metody znane z bogatej bibliografii.

Innym poważnym minusem książki, obok wtórności, jest jej merytoryka. Choć Przewodnik liczy teoretycznie 300 stron, istotnej treści jest w nim niewiele. Tytuły, śródtytuły, listy, podsumowania, ramki, ilustracje i inne elementy tego typu wypełniają strony, zostawiając niewiele miejsca na tekst. Ale i on sam często kluczy dokoła tematu. Na przykład rozdział Historia snów, w którym prezentowane są rozmaite koncepcje snu w różnych kulturach na przestrzeni wieków, jest niczym innym, jak zwykłym zapychaczem miejsca.

Estetyka tekstu oraz estetyka samego wydania stoją na wysokim poziomie. Pod względem językowym Przewodnik jest jasny, zrozumiały, napisany przejrzyście, choć może to wynikać ze wspomnianych uproszczeń. Ilustracje podnoszą atrakcyjność wizualną, jednak zwykle nie spełniają żadnej innej roli (nie ma tu wykresów, tabel, schematów - tylko ładne rysunki w baśniowym stylu). Książkę czyta się dobrze i szybko, nawet jeśli nie dostarcza ona nowej wiedzy komuś, kto już posiada zorientowanie w temacie świadomego śnienia. Dlatego nadaje się jako wprowadzenie dla początkujących, którzy nie mają pojęcia, czym jest LD. Dzięki Przewodnikowi będą oni mogli się tego dowiedzieć i zdecydować, czy temat wydaje im się na tyle atrakcyjny, by sięgnąć po poważne pozycje.

Przewodnik po świadomym śnieniu jest ważną publikacją z jednego powodu, zupełnie oderwanego od jego treści. Chodzi o sposób publikacji. Powstał on, jak na końcu przyznają autorzy, jako projekt finansowany przez środki zebrane dzięki portalowi Kickstarter. Autorom udało się uzyskać pokaźną sumę od przyszłych czytelników oraz sponsorów, co umożliwiło im napisanie i wydanie książki. To coraz popularniejszy sposób radzenia sobie z rynkiem, dający wiele ciekawych perspektyw, ale i niosący duże zagrożenia. Przewodnik pokazuje właśnie tę negatywną stronę samofinansujących się projektów książkowych. Tym dziwniejsze, że w Polsce wydaje go wydawnictwo WAB, mające przecież dobrą renomę.

Przewodnik po świadomym śnieniu

Autor: Thomas Peisel, Dylan Tuccillo, Jared Zeizel
Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2015
Liczba stron: 304
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788328015111
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł


blog comments powered by Disqus