Opowieść o Tybecie. Rozmowy z Dalajlamą

okładka
Autor: Thomas Laird
Tłumaczenie: Joanna Grabiak-Pasiok, Anna Zdziemborska

„Aby wiedzieć, jak żyć w przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość” – te słowa Dalajlamy stanowią najlepszy komentarz do Opowieści o Tybecie. Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność. Jego Świątobliwość snuje fascynującą opowieść o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej, wyjaśnia, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Sięgając w nieraz bardzo odległą przeszłość swego wielowiekowego kraju, dotyka też palących współczesnych problemów.
T. Laird na podstawie rozmów z Dalajlamą opracował książkę, która pozwala zgłębić zarówno tajemnice Tybetu, jak i tajniki osobowości przywódcy tego wyjątkowego kraju.

Obecny XIV Dalajlama (Tenzin Gyatso) jest zarówno politycznym, jak i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Od 1959 roku przebywa na wygnaniu w Indiach. Jego postawa i działania na rzecz pozbawionego przemocy rozwiązania problemów w tamtym regionie świata sprawiły, że w 1989 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 5/2008
Seria wydawnicza: Historia
Liczba stron: 512
Format: 150 x 225 mm
ISBN-13: 978-83-7510-128-7
Cena z okładki: 55,90 zł


blog comments powered by Disqus