Tim Willocks "Religia" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Magdalena "Tattwa" Stępień
1 czerwca 2014

Powieść jak z ekranu

Religię można rozmaicie rozumieć i definiować. Zwłaszcza w tak burzliwym okresie jak XVI wiek, czas inkwizycji i reformacji. Można na przykład, nie zważając na rozkwit protestantyzmu czy przybywających do Europy innowierców, określić tym mianem własny zakon, jak w powieści Tima Willocksa czynią joannici. Wierzą, że to oni wyznają jedynego i prawdziwego Boga, i za tę wiarę gotowi są oddać życie. Niekoniecznie własne. A szykuje się ku temu bardzo dobra okazja, gdyż dokoła ich rezydencji na Malcie zbierają się tureckie wojska.

Bohaterem Religii jest Mattias Tannhäuser, który za młodu ledwie uniknął śmierci z tureckich rąk. Kiedy jego rodzinna miejscowość została najechana przez obce wojska, jedynie chłopięca zaciętość uratowała go przed najgorszym. Zabrany przez Turków wychowywał się wśród nich i walczył dla nich jako najemnik, aż pewnego dnia postanowił zmienić swój styl życia, osiedlić się na Sycylii i tam założyć własną tawernę, prowadząc przy okazji kupieckie interesy.

Ambicja Tannhäusera przerastała jednak ten osiadły tryb życia. Aspirując do wyższych celów niż zwykły mieszczański dobrobyt, bohater przyjmuje nietypowe zlecenie hrabiny La Penautier, która pragnie, by odnalazł on jej syna. W nagrodę dostanie rękę hrabiny, a wraz z nią majątek i tytuł. Problem w tym, że rzeczony syn znajduje się na Malcie, pośród rycerzy Zakonu Świętego Jana. Co gorsza, wyspę oblegają wojska tureckie.

Tannhäuser staje więc w trudnej sytuacji. Wplątuje się w sieć politycznych intryg, religijnych wojen i romansów. Jego relacja z hrabiną komplikuje się bowiem z powodu jej służącej i przyjaciółki, Amparo, która rozkochuje w sobie bohatera.

Mattias to złożony bohater. Duża część Religii koncentruje się na ukazaniu jego wszechstronności. Jest doskonałym wojownikiem i zmyślnym strategiem, awanturnikiem podążającym za przygodą, chytrym kupcem i doskonałym kochankiem. Jest też mocno szowinistyczny w swym instrumentalnym podejściu do kobiet. Miłość do Amparo nie przeszkadza mu w dalszym snuciu małżeńskich planów względem hrabiny. Zresztą rozdarcie to kolejna cecha bohatera: nie tylko w miłosne, ale także kulturowe czy religijne. Dorastając wśród Turków, musi teraz stanąć przeciwko ich armii, znając religię chrześcijan i muzułmanów, nie jest tak naprawdę wyznawcą żadnej z nich.

Powieść Tima Willocksa napisana została z dużym rozmachem. To 750 stron wypełnionych walkami o Maltę, epickimi bitwami, politycznymi intrygami i romansami. Z dużym naciskiem na romanse, być może nawet zbyt dużym jak na powieść, która z założenia miała być historyczną. Wyszedł z tego bardziej romans historyczny, co oczywiście jednym przypadnie do gustu bardziej, innym mniej.

Język Willocksa jest bardzo urozmaicony. Czasem konkretny i dynamiczny, innym razem rozwlekły i metaforyczny. Często zaś naturalistyczny, gdyż autor nie stroni od dość szczegółowych opisów wszelkich nieczystości, z jakimi wiąże się wojna. Jego opisy są bardzo plastyczne, nieco filmowe (Willock jest także autorem scenariuszy), oddziałujące na dużą ilość zmysłów. Ale przy tym nie stronią od brutalności, drastyczności czy aspektów kloacznych. Mogą tym zniechęcić bardziej wrażliwych czytelników.

Religia to ciekawa lektura, posiadająca jednak szereg minusów. Główny bohater jest zbyt wyidealizowany, choć jednocześnie ideały Willocksa są dyskusyjne. Reszta postaci pozostaje wyraźnie w cieniu, charakter większości z nich zostaje bardzo słabo zarysowany. Fabuła jest skrojona dobrze, ale i w niej czuć wyraźnie filmowe chwyty (na przykład powracający po latach motyw pierwszego własnoręcznie wykutego sztyletu Mattiasa z pierwszych scen). Język jest zróżnicowany i odpowiednio żywy, ale miejscami autor opisuje za wiele, powtarza się w pewnych motywach a ich brutalności często nie sposób uzasadnić. Powieść ta warta jest uwagi, ale już nie zachwytów.

Religia

Autor: Tim Willocks
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 12/2006
Liczba stron: 720
Format: 150x225 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-7301-903-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 49 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus