Recenzja książki "Świat bez granic"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
6 stycznia 2013

Tomasz Kopecki to autor-eksprymentator. Po zmaganiach lotniczych czasów I wojny światowej („Psy i rycerze”), futurystycznej antyutopii („Mediapolis”), zabiera nas do „Świata bez granic”. Ten zaś, niby rodem z XVIII wieku, w rzeczywistości stanowi alternatywę dla naszego, znanego z historii. Rojno w nim od korsarzy, morskich bitew oraz licznych burd i pojedynków w portowych miastach. Na dodatek zaprawionych szczyptą fantastyki. Skojarzenie z „Piratami z Karaibów” jest tu jak najbardziej na miejscu, choć mowy nie ma o żadnym zrzynaniu. Po prostu Kopecki stworzył książkę w podobnym klimacie. Książkę rewelacyjną, zdecydowanie najlepszą w dotychczasowym swym dorobku.

Cała historia obraca się wokół dziwnego przedmiotu – żeglarskiego tornistra, tyle że bardzo ciężkiego i niemożliwego do otwarcia. Wszyscy, którzy się z nim zetkną automatycznie trafiają na celownik wszechpotężnego Korpusu Czarnej Wiary. Nie cofnie się on przed niczym, by przedmiot ów odzyskać. Został on bowiem przez jednego z byłych agentów Korpusu wykradziony, a teraz niedawni bracia podążają śladem renegata i są tuż, tuż, posługując się swym tradycyjnym orężem: strachem oraz zbrodnią.
W sprawę wplątanych zostaje dwoje łowców nagród, Andreas Hardt i Vanessa Edbergh. Dwoje kapitanów, których łączą nieco dziwne stosunki, burzliwa przeszłość i niewiadoma przyszłość. To oni odegrają główną rolę w całej sprawie, a ta rozplątywać się będzie stopniowo, czasem znów plącząc kolejne wątki, rodząc następne barwne, wyraziste postaci i nie mniej barwne przygody.

„Świat bez granic” to doskonała powieść awanturnicza, dla „wilków morskich” oraz wielbicieli płaszcza i szpady, a także realizmu magicznego i historii alternatywnych… Słowem, dla bardzo wielu i każdy powinien czuć się nią ukontentowany.
 
Co ciekawe mimo obszerności, wielowątkowości i masy szczegółów dotyczących samego świata, bohaterów, jak i techniki (np. żeglowania), autor ani przez chwilę nie traci panowania nad całością. Nie pozostawia żadnych spraw nieuregulowanych, choć, gdyby zechciał, spokojnie mógłby dopisać ciąg dalszy.

„Świat bez granic” zdaje się potwierdzać w pełni słynne przysłowie: do trzech razy sztuka, gdyż właśnie za trzecim razem Kopecki uraczył nas sztuką i rozrywką na najwyższym poziomie.

Świat bez granic

Autor: Tomasz Kopecki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 1/2012
Liczba stron: 576
Format: 155x235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375066654
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus