Recenzja książki "Elbing 1945 #1 - Odnalezione wspomnienia"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Bool
15 lipca 2011

Dzisiaj mało jest książek, w których autorzy opisują wojenne losy zwykłych ludzi oparte na autentycznych wydarzeniach. Tym bardziej cieszy obecność „Elbingu 1945” autorstwa Tomasza Stężały. Może nie jest to literatura najwyższych lotów, ale łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy: historię i przejrzysty, przyjemny styl.

Przede wszystkim rzuca się w oczy śmiała decyzja autora o skupieniu się na losach jednostek. Ciemna strona II wojny światowej jest tu widziana oczami jej uczestników, którzy muszą walczyć i z wrogiem, i o własne przetrwanie.

Innym ważnym czynnikiem jest przedstawienie czytelnikowi obu stron konfliktu – nie znajdzie się tu iście Sienkiewiczowskiego podziału bohaterów na dobrych i złych. Zarówno Rosjanie, jak i Niemcy są tu żołnierzami, którzy wykonują rozkazy, nie zachowując się przy tym jak laureaci pokojowej nagrody Nobla. Skutkuje to także „ucieleśnieniem” czołgów – w „Elbingu” nie są to po prostu machiny bojowe, tutaj możemy obserwować ich załogi wewnątrz pojazdów, jednocześnie widząc, jak z ich pozycji wygląda z pozoru błaha potyczka.

O ile fabularnie książka stoi na dość wysokim poziomie, o tyle płaszczyzna literacka jest już wyraźnie słabsza. Autor w pewnych momentach ma wyraźne problemy z językiem (choć trzeba mu przyznać, że opisy batalistyczne ma świetne), zdarzają się fragmenty będące zwykłym bełkotem, który zrozumieć można dopiero po kilkakrotnym przeczytaniu, a czasami wcale. Na szczęście skala tych niedogodności nie jest na tyle wielka, by uniemożliwiać czytelnikowi odbiór książki.

„Elbing 1945” jest dość nietypową pozycją – łączy w sobie cechy dokumentu z powieścią, nie zanudzając bezdusznymi liczbami czy suchymi faktami. Niemniej na pewno jest to rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Dostaliśmy w ręce książkę, w której autor skutecznie przeplata zagadnienia logistyki oblężenia miasta ze zwykłymi, ludzkimi historiami i tragediami, zachowując przy tym odpowiednie proporcje.

Elbing 1945 #1 - Odnalezione wspomnienia

Autor: Tomasz Stężała
Wydawnictwo: Erica
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2010
Liczba stron: 368
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362329106
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 złblog comments powered by Disqus