Tomasz Kołodziejczak

Autor: Wodnica
Ur.: 13 października 1967 , Warszawa
zdjęcie

Debiutował w 1985 na łamach "Przeglądu Technicznego". Od tego czasu opublikował kilka powieści (Wybierz swoją śmierć - 1990, Kolory Sztandarów - 1996, Przygody rycerza Darlana - 1997, Schwytany w światła - 1999), liczne opowiadania (część zebrano w zbiorze Wrócę do ciebie, kacie - 1995) oraz gry fantastyczne (m.in. Rzeźbiarze Pierścieni - 1996).

Czytelnicy poznali Kołodziejczaka przede wszystkim jako twórcę nowoczesnego gatunku scence fiction, z mnóstwem pomysłów fabularnych i scenograficznych, pełnego rozmachu, usytuowanego na granicy cyberpunku, social fiction i space opery. Pisał także utwory fantasty.
Kilkakrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w roku 1996 za powieść Kolory Sztandarów. Jest trzykrotnym laureatem "Śląkfy", a także wielu innych wyróżnień literackich i komiksowych.

Jego powieści i opowiadania tłumaczone były m.in. na czeski, litewski, rosyjski.

Był redaktorem, publicystą i wydawcą w wielu mediach związanych z szeroko rozumianą science fiction (pisma "Voyager", "Feniks", "Magia i Miecz", telewizyjny program "Fantastykon", "Magazyn Fantastyki Radia Wawa"). Organizował konwenty SF.

Od 1995 roku pracuje jako redaktor naczelny największej dziecięcej gazety w Polsce - tygodnika "Kaczor Donald", w wydawnictwie Egmont Polska. Na potrzeby tego pisma tworzył scenariusze komiksów, gry, łamigłówki.

W 1999 roku uruchomił w Egmoncie także serię komiksową dla dorosłych ("Klub Świata Komiksu"), która dominuje na polskim rynku komiksowym.

Ukończył VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie, studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Lubi koszykówkę (grywał w III lidze), interesuje się polityką, astronomią, historią. Żonaty. Dwie córki. Dwa koty.

Zerknij również do Gildii Komiksu >>>


Komiksy:
blog comments powered by Disqus