Tomasz Raczek


zdjęcie

Krytyk filmowy i publicysta (ur. 1957 r.), wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik), autor programów telewizyjnych (TVP 2, Kino Polska) i radiowych (PR, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka). Laureat "Wiktora" oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Ukończył wydział wiedzy o teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej (1981) pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji. Publikował na łamach "Polityki", "Rzeczpospolitej", "Przeglądu Tygodniowego","Teatru", "Kina", "Cinemy", "The European", "Wprost", "Kina Domowego".
W 1992 roku Tomasz Raczek stworzył od podstaw polską edycję "Playboya" i został jego pierwszym redaktorem naczelnym; w roku 1999 stworzył nową formułę miesięcznika "Voyage" (jako jego redaktor naczelny) a w 2001 wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik "Gala" (jako dyrektor programowy Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska). Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim kilku teatrów oraz Zespołu Filmowego "Oko", wicedyrektorem Programu II TVP, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej a także zawodowym oficerem rozrywkowym na ts/s "Stefan Batory". W roku 2002 założył własne wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów - Instytut Wydawniczy Latarnik.
Tomasz Raczek jest autorem książek "Pies na telewizję", "Karuzela z madonnami czyli 57 bardzo zakręconych kobiet", "Karuzela z herosami czyli męski świat w 57 odsłonach" oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki", "Poławiaczy pereł", "Pereł do lamusa".
W 2005 roku zaczął się ukazywać zaplanowany na dwa lata pięciotomowy leksykon filmowy Kałużyńskiego & Raczka pt. "Perły kina". I tom został poświęcony filmom sensacyjnym i science fiction. W II tomie autorzy zamieścili swoje dyskusje o najsłynniejszych ekranizacjach literatury. Tom III zawiera omówienia najpopularniejszych komedii, filmów przygodowych i animowanych. Tom IV dedykowany został filmom o miłości i seksie. Dla wielbicieli słynnego duetu krytyków szczególną atrakcją będzie tom V pt. "Rarytasy, niewypały i kurioza" poświęcony filmom najlepszym, najgorszym i najdziwniejszym, czyli tym wszystkim, o których rozmawia się najchętniej i najciekawiej. Na wydanie czeka przygotowany tuż przed śmiercią Zygmunta Kałużyńskiego ich wspólny "Alfabet na cztery ręce" zawierający rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów.
Raczek kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż prowadzony przez niego Instytut Wydawniczy Latarnik mieści się tuż pod Warszawą, nie opuszcza go marzenie, by zamieszkać w prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont.
Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi. Ma kolekcję płyt z nagraniami szumu morza.
blog comments powered by Disqus