Recenzja książki "Zaginiony Legion"

Autor: mikim
Korekta: Bool
27 listopada 2009

Książki paragrafowe czytam na ogół rzadko. Pozycje takie, umieszczone w świecie Gwiezdnych Wojen, nie ukazały się w Polsce chyba nigdy. Zatem kiedy wydawnictwo Hachette wydało w naszym kraju dwa tytuły właśnie z tego gatunku, byłem lekko zdziwiony, nawet pomimo że są to tzw. „młodzieżówki”.

„Zaginiony Legion” to właśnie jedna z tych książek. Historia skupia się tu wokół tytułowego legionu klonów, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Czytelnik, jako dowódca, zwiadowca, saper lub medyk, ma za zadanie dowiedzieć się, co się z nim stało. To, którą profesję dane nam będzie odegrać, zależy od odpowiedzi na pytania, których udzielimy zaraz na początku opowieści. Jest to bardzo dobrze pomyślane.

Sama fabuła jest, jak na powieść dla młodzieży, bardzo dobra. Nie ma żadnych niesamowitych zwrotów akcji, ale bohaterowie są wiarygodni i sporo się od siebie różniący. Co prawda, w książce takiego formatu nie można było zawrzeć całego opisu psychologicznego, również z uwagi na cel czytelniczy, ale każdy z bohaterów czymś się charakteryzuje, żaden nie jest zwykłym, pustym klonem.

W głównej części powieści dane nam będzie kilka razy dokonać wyboru, który albo posunie historię dalej, albo definitywnie ją zakończy. Koniec może wyglądać bardzo różnie, najczęstszym przypadkiem jest śmierć postaci prowadzonej przez czytelnika.

Jednym z minusów książki jest fakt, że konsekwencje niektórych wyborów nie brzmią do końca logicznie, nie tylko dla starszego czytelnika, ale również dla młodszego. Co więcej, niekiedy zakończenie pojawia się w miejscu, gdzie akcja mogłaby spokojnie toczyć się dalej. Przykładem może tu być sytuacja, w której pewien Jedi ginie – nie możemy wtedy zrobić nic, po prostu zostajemy poinformowani, że jedyny pożytek w danej chwili będzie z nas przy leczeniu rannych, a walka ma się toczyć sama. W tym miejscu można by wstawić dalszy, ciekawy rozwój wypadków.

Inną wadą recenzowanej niniejszym pozycji jest występowanie niektórych fragmentów tekstu parę razy, jednak w różnych wersjach historii, zależnych od wyboru. Przy sprawdzaniu różnych wariantów fabuły może to trochę nużyć, ma się wręcz ochotę przeskoczyć dalej.

Konkludując, należy przyznać, że książka jest przyzwoita. Gwarantuje całkiem niezłą zabawę, jednak kilka błędów powoduje, że nie jest to tytuł idealny. Dobry dla młodzieży, natomiast starsi czytelnicy mogą go sobie odpuścić.

Star Wars: Wojny Klonów - Wybierz swoje przeznaczenie: Zaginiony legion

Autor: Tracey West
Tłumaczenie: Michał Zacharzewski
Wydawnictwo: Hachette Polska
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2009
Liczba stron: 160
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375758160
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł


blog comments powered by Disqus