"Depeche Mode. Wczesne lata 1981-1993" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
29 września 2013

Just Can't Get Enough

Depeche Mode. Wczesne lata 1981-1993 to kolejna na rynku historia zespołu Depeche Mode. Tym razem wydana prawie równolegle do anglojęzycznego oryginału. Polscy fani nie muszą wyczekiwać na przekład, lecz czy za tą szybkością stoi też jakość?

Trevor Baker
ma już w swym dorobku książkę związaną z tym zespołem: Dave Gahan: Depeche Mode and the Second Coming (w polskim przekładzie – Dave Gahan. Depeche Mode – wydana równolegle z Wczesnymi latami). Przyznaje się też uczciwie, że w pracach nad omawianą tutaj pozycją posługiwał się tymi samymi, zebranymi uprzednio przez siebie materiałami, wzbogacając je o fragmenty wywiadów z gazet i czasopism muzycznych, radia oraz filmów dokumentalnych. Mało więc w tym pracy dziennikarskiej, więcej archiwalnej, ale wtórność i odcinanie kuponów od poprzednich książek wynagradzane są pewną dozą talentu literackiego, a przynajmniej lekkości pióra, która pozwala czytać Depeche Mode. Wczesne lata z przyjemnością.

Jak zwykle w tego rodzaju książkach kluczowe okazuje się nastawienie autora wobec przedmiotu swojej refleksji, bohaterów swojej historii – zespołu Depeche Mode. Bywa, że pisarz rozpływa się w zachwytach lub przeciwnie, próbuje karcić, krytykować. Żadna z tych postaw nie działa dobrze na tekst. W przypadku Bakera mamy do czynienia z przyjemną równowagą. Co prawda miejscami przecenia on pewne dokonania zespołu, ale zwykle zachowuje umiarkowany entuzjazm. Dostrzega wkład, jaki wniósł on w rozwój muzyki, zachwala nawet ich kompozycje czy całe albumy, ale nie stara się przy tym wybielać historii, dopisywać jakichś dziwnych motywacji czy heroicznych gestów. Opisuje bohaterów jako ludzi, z ludzkimi słabościami i ograniczeniami. Pokazuje na przykład, że u źródeł muzycznych ambicji Depeche Mode leżała sława gwiazd muzyki pop. To marzenie o sukcesie motywowało Gahana i resztę, ich innowacyjne rozwiązania nie brały się (początkowo!) z potrzeby wyrazu artystycznego a tylko z chęci zwrócenia na siebie uwagi przy jednoczesnym braku umiejętności gry na klasycznych instrumentach.

Z drugiej strony Baker ukazuje wszelkie trudy, jakie czekały na członków młodego zespołu. Ich oryginalne brzmienie, które w późniejszym czasie przyczyniło się do spektakularnego sukcesu, początkowo było nie lada przeszkodą. Brak możliwości przypisania do konkretnego gatunku czy nurtu sprawił, że zespół musiał samodzielnie zdobywać grupę fanów. Dziś wiemy, że udało im się to doskonale, że powołali do życia osobną subkulturę rozmiłowaną właśnie w ich brzmieniu, lecz początkowo był to ogromny wysiłek i presja.

Prawdziwej wielkości Depeche Mode Baker dopatruje się jednak w tym, że mimo pokaźnego, trzynastoalbumowego dorobku, grupa ta, utrzymując wysoki poziom, wciąż zaskakuje. Każdy album jest inny, stanowi wynik artystycznych poszukiwań, za każdym razem brzmiąc świeżo i nie tracąc tej świeżości przez długi czas. Poza tym autor książki zauważa, że muzyka Depeche Mode wpłynęła na bardzo wiele różnych gatunków współczesnej muzyki, od house, przez techno, po rock i metal. Niestety – to jeden ze znaczących minusów książki – milczy na temat tego, na czym ów wpływ polegał. Nie da się sprowadzić go tylko do wykonywania coverów.

Drugim minusem publikacji jest jej długość. Książka jest bardzo krótka. Autor zastrzega: "nie jest to historia jedynie zespołu Depeche Mode, to znaczna część dziejów współczesnej muzyki". I jego twierdzenie jest do obronienia, nawet jeśli brzmi trochę zbyt ambitnie. Ale nie da się nakreślić "znacznej części dziejów współczesnej muzyki" na 200 stronach. Dodajmy: mocno naciąganych 200 stronach, bo zastosowano tu szereg zabiegów sztucznie rozciągających tekst, od olbrzymiej ilości światła na stronach, po tak dziwaczne rozwiązania, jak zapisywanie lat słownie ("dwa tysiące dwunasty"? serio?).

Być może, gdyby zamiarem Bakera było stworzenie dobrej książki, a nie szybki sukces, sława i pieniądze, udałoby mu się stworzyć coś znacznie solidniejszego.

Depeche Mode. Wczesne lata 1981-1993

Autor: Trevor Baker
Wydawnictwo: Anakonda
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2013
Liczba stron: 208
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788363885199
Wydanie: I
Cena z okładki: 47,50 zł


blog comments powered by Disqus