Szalone życie Meriana Coopera, twórcy King Konga

patronat gildii
okładka
Autor: Mark Cotta Vaz
Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Poszukiwacz przygód, marzyciel i odkrywca. Nieustraszony pilot bombowca, zapalony podróżnik, współtwórca Pan Am, członek prestiżowego Klubu Odkrywców, genialny filmowiec, który wykreował m.in. Katharine Hepburn oraz duet Ginger Roberts i Fred Astaire, był producentem westernów Johna Forda i stworzył najbardziej fantastyczną istotę w dziejach kina - King Konga. Merian Cooper uwielbiał życie w obliczu ryzyka. Dwukrotnie zestrzelony podczas pierwszej wojny światowej i uznany za poległego, przeżył niemal cudem, przetrzymał pobyt w obozach jenieckich w Rosji (uratowała go niezwykła kobieta, jak się później okazało, podwójny szpieg), wędrował z koczownikami, stawał oko w oko z tygrysem ludożercą i lampartami, przeżył epidemię cholery w dżungli, kierował ryzykowną akcją ratowniczą wśród lodów... Powinno być daleko, trudno i niebezpiecznie... I było. Całe swoje życie Merian Cooper przeżył zgodnie z tym mottem.

Obszerna, solidnie udokumentowana i bogato ilustrowana zdjęciami książka Marca Cotta Vaza to pierwsza tak wyczerpująca i profesjonalna biografia jednej z najważniejszych postaci w dziejach filmu i historii Hollywood. Polskiego czytelnika z pewnością zainteresują liczne wątki polskie obecne w życiorysie słynnego filmowca, kawalera Orderu Virtutii Militari, naturalnego ojca kongenialnego tłumacza, Macieja Słomczyńskiego.

*  *  *

Tę opowieść o przygodach Coopera - żołnierza, jeńca wojennego, odkrywcy, dokumentalisty, reżysera filmowego i rekina show-biznesu czyta się z zapartym tchem. Wszyscy wiemy, że małpa była wielka. Ale człowiek, który tchnął w nią życie - jeszcze większy.

J.J. Abrams, twórca serialu Zagubieni

Życie Meriana Coopera jest jak powieść przygodowa. Na każdej stronie książki Marca Cotta Vaza mamy tego potwierdzenie.

Ray Bradbury

Marc Cotta Vaz - autor licznych książek popularyzatorskich z dziedziny kultury masowej, szczególnie filmu. Pisał m.in. o Batmanie, Supermanie, Spidermanie, Gwiezdnych wojnach.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 4/2010
Liczba stron: 648
Format: 145x235 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-08-04418-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,90 złblog comments powered by Disqus