Violetta Ozminkowski "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
24 lipca 2014

Kinsey znad Wisły

Pod koniec lat 40. i na początku lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych Alfred Kinsey opublikował swoje słynne raporty dotyczące ludzkiej seksualności, czym przyczynił się do nieco późniejszej rewolucji seksualnej w swej ojczyźnie. Mnie, urodzonemu w połowie lat 80., zawsze wydawało się, że w Polsce żadnego podobnego ruchu nie było. Że rewolucja seksualna lat 60., jak i późniejsza rewolucja narkotykowa lat 70., zatrzymały się na Murze Berlińskim i komunizm "uchronił" nas przed tymi przemianami, jak i ich skutkami. Że otwarliśmy się na nie dopiero w latach 90., i wtedy przyjęliśmy zdobycze hippisów, często nie do końca wiedząc, co z nimi zrobić. Przekonania te, naiwne w swym charakterze, brały się między innymi z nieznajomości biografii Michaliny Wisłockiej.

Czytając Sztukę kochania gorszycielki, biografię Wisłockiej pióra Violetty Ozminkowski, tworzy się historię spomiędzy tych kart. Bo Ozminkowski pisze o kobiecie, o jej miłościach i romansach, sukcesach i porażkach, karierze naukowej i życiu rodzinnym, niektórych czytelników natomiast fascynować może socjologiczne tło, jakie nie tyle stało się zapleczem tej biografii, ile zmieniało się pod jej wpływem. Michalina Wisłocka zajęła w Polsce miejsce Alfreda Kinseya: pisała o rzeczach, o których może nie wypadało pisać, które oficjalnie narażone były na potępienie, ale które jednocześnie wszyscy chcieli czytać. Jej książka Sztuka kochania stała się krajowym bestsellerem, pomimo tego, że władze PRL-u sztucznie zaniżały statystyki sprzedaży. Po lokalnym sukcesie książka doczekała się kilku przekładów i milionowych wydań za granicą.

Sztuka kochania gorszycielki nie koncentruje się jednak na Sztuce kochania, lecz na jej autorce. Wisłocka dość późno (dopiero po rozpadzie wcześnie zawartego małżeństwa) odkryła radość i rozkosz płynące z seksu. I to dało jej impuls do zgłębienia tematu i podzielenia się wiadomościami na ten temat z innymi – zarówno kobietami, jak i mężczyznami. Świadoma jakby straconego czasu, pragnęła uchronić przed tym innych. Pisała nie dla kariery, choć po publikacji miała swoje 15 minut, nie dla pieniędzy, choć tantiemy ze sprzedaży pozwoliły jej na wiele luksusów, ale właśnie dla idei. Chciała osiągnąć naukowy sukces, co jej się nie udało – głównie za sprawą zawistnego i szowinistycznego środowiska akademickiego tamtych czasów. Udało jej się natomiast coś o wiele większego: zmieniła otaczającą ją rzeczywistość. Smutną rzeczywistość schyłku PRL. Wprowadziła w nią trochę radości, więcej przyjemności, no i nieco skandalu.

Życie Wisłockiej, jak wynika to z opowieści Ozminkowski, było barwne i niezwykle liberalne jak na tamte czasy. Lekarka przez wiele lat żyła w miłosnym trójkącie z mężem i przyjaciółką. By uniknąć skandalu, gdy obie kobiety zaszły w ciążę, wyjechały na wieś, by tam urodzić dzieci i sfałszować dokumenty, z których wynikało że tak syn, jak i córka, są potomstwem Wisłockich. Tajemnicę tą utrzymywali przez większość swojego życia. Ostateczny rozpad małżeństwa otworzył Michalinę na świat przygód seksualnych. Niezwykłe było jej umiejętne łączenie teoretycznego stanowiska, zajmowanego w publikacjach oraz pracy, i praktycznego postępowania w życiu. Wisłocka w swych tekstach zawsze chciała łączyć seks z miłością, i wygląda na to, że jej związki erotyczne także nacechowane były przynajmniej głęboką serdecznością. Dlatego większość z nich przerodziła się z czasem w przyjaźnie.

Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki to niezwykle wciągająca książka, napisana żywym językiem i oparta na doskonałym materiale źródłowym: dziennikach Wisłockiej i wspomnieniach jej córki. Opowiada losy postaci wybitnej i wybitnie ciekawej. W delikatny sposób nakreśla proces przemian mentalności społecznej, jaki zaczął się pod koniec epoki PRL-u i pokazuje, że nie bez znaczenia były w niej zmiany w myśleniu o ludzkiej seksualności.

Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Autor: Violetta Ozminkowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2014
Seria wydawnicza: Biografie
Liczba stron: 304
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788378397410
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus