Rycerze Sycylii #1 - Ludzie wiatru

okładka
Autor: Viviane Moore
Tłumaczenie: Justyna Sozańska

Twórczość Viviane Moore była do tej pory w Polsce zupełnie nieznana, a ta znakomita pisarka francuska jest autorką ponad dwudziestu powieści, które święcą triumfy na całym świecie. Ludzie wiatru to pierwsza część pięciotomowego już cyklu przygód średniowiecznych detektywów: Tankreda z Normandii i jego mistrza Hugona z Tarsu.

Jest rok 1155. Normański zamek Pirou, wznoszący się nad niespokojnym morzem, zaczęły nawiedzać nieszczęścia. Przed kilkoma miesiącami w niewyjaśnionych okolicznościach zginął jedyny dziedzic. W męczarniach umarła też Muriel, siostra możnowładcy z Pirou, którą brat bez jej zgody wydał za mąż za władcę Epinu. Okrutny mąż co noc, nawet na łożu śmierci, egzekwował od niej małżeńską powinność. Hugo z Tarsu ze swym podopiecznym podejrzewają, że kobieta nie umarła śmiercią naturalną. Tym bardziej, że w przyzamkowej fosie znaleziono buteleczkę z bardzo silną trucizną. Mnożą się zagadki, a śmierć zaczyna zbierać obfite żniwo. Ktoś czyha na życie samego pana Pirou. Osiemnastoletni Tankred i Hugo postanawiają zbadać te sprawy. Jednak choć z każdym dniem przybywa pytań i odpowiedzi, najważniejsza dla Tankreda jest próba wyjaśnienia jego osobistej tajemnicy; chłopak nie wie bowiem, ani skąd pochodzi, ani kim byli jego rodzice, a opiekun - zobowiązany przysięgą - nie jest chętny do jakichkolwiek wyjaśnień.

Kunsztownie poprowadzona intryga, mroczne podziemia, skrywane tajemnice, niebezpieczne namiętności, podstępne zbrodnie, niezaspokojona żądza władzy. A wszystko na tle wiernie oddanych realiów epoki.

*  *  *

Historia normańskiej Sycylii okazała się doskonałym materiałem na książkę. Dzięki temu mogłam pozwolić swoim postaciom na podróżowanie wzdłuż całego wybrzeża Europy, od strony Atlantyku (tom pierwszy i drugi), a później po krainach śródziemnomorskich (tomy kolejne). W dodatku mieszkańcy Królestwa Sycylii stanowili w owych czasach niewiarygodną mieszankę kulturową - byli tam Normanowie, Włosi, przybysze ze Wschodu i Afrykańczycy z północy kontynentu...

Viviane Moore

Znakomita powieść historyczna z emocjonującą intrygą kryminalną.

Muze

Interesujące postaci, miłość we wszystkich odcieniach, polityczny spisek - autorka po mistrzowsku korzysta z praw gatunku.

Livres Hebdo

Przepiękny fresk średniowieczny.

Historia

Ta seria fascynuje nienachalną erudycją autorki, a kolejne tomy pozostawiają czytelnika w niecierpliwym oczekiwaniu na ciąg dalszy.

La Gazette

Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2009
Tytuł oryginalny: Le peuple du vent
Liczba stron: 316
Format: 145x205 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
ISBN-13: 978-83-7414-663-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus