W mrokach historii - recenzja książki "Ojcowie religii"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
13 grudnia 2011

Wszystkie religie wraz z upływającym czasem odwołują się coraz chętniej do korzeni i swych założycieli, dlatego też warto poznać życiorysy, nauki, a być może także prawdziwe zamiary twórców najważniejszych nurtów wyznaniowych, które zdominowały współczesny świat.

Śledząc dzieje jedenastu wybranych założycieli religii autor rysuje pokrótce kontekst historyczny czasów, w których żyli, syntetyzuje ich nauczanie oraz jego następstwa.

W gronie ojców Vogel zawarł, co oczywiste, Mojżesza, Budę, Jezusa i Mahometa. Ciekawszy zdaje się jednak dobór pozostałych siedmiu pomniejszych, wśród których znaleźli się myśliciele, religijni reformatorzy, mistycy i wizjonerzy. Zaskakująca jest na przykład obecność Echnatona, który – co prawda – próbował on narzucić nowe wierzenia – monoteizm – antycznemu Egiptowi, jednak z miernym skutkiem. Podobnie Mani, którego wyznawcy doktryny wyginęli wieki temu. Kolejni – Konfucjusz, Zaratusztra, Laozi – funkcjonują dziś jako ikony duchowej popkultury wyrosłej na fascynacji Dalekim Wschodem. Z tego powodu zetkniecie się z dostępną, choć nader skromną wiedzą na ich temat uznać można wręcz za pewnego rodzaju oczyszczenie. Nawet na ich tle jednak jeszcze bardziej enigmatyczne wydają się postaci Guru Nanaka i Bahy Allaha, którzy wytyczyli nowe kierunki w istniejących już wcześniej wyznaniach, nadając im świadomie odrębny ryt.

Wszystkie przytaczane tu żywoty mają wiele punktów wspólnych, a narosłe wokół nich podobne legendy symboliczną obudowę i nierzadko też trudności z udowodnieniem historycznej zgodności niektórych faktów czy nawet istnienia samych postaci. Nie to jest jednak najistotniejsze. Uwagę zwracają bardziej pewne zbieżności i różnice doktrynalne, które niewątpliwie dają wiele do myślenia, tym bardziej, że Vogel ukazuje je bez uprzedzeń. Jest to zatem książka, która przyniesie więcej pytań niż odpowiedzi. W końcu czyż istotą większości religii nie jest nieustanne poszukiwanie?
 

Ojcowie religii

Autor: Walter Vogel
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 4/2011
Tytuł oryginalny: Religionsstifter
Liczba stron: 268
Format: 115x180 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7516-307-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus