50 bitew, które zmieniły świat

okładka
Autor: Wiliam Weir

Od Maratonu przez Grunwald i Bitwę Warszawską po Stalingrad.

Każda bitwa wpływa na bieg historii. Jak ustalić, która najbardziej zaważyła na losach świata? Według jakich kryteriów to oceniać?

Każdy taki wybór jest z konieczności subiektywny.

Zwycięstwo Greków pod Maratonem, pierwsze starcie dwóch cywilizacji, dzięki któremu przetrwała pierwsza demokracja w dziejach świata, otwiera więc listę, na której znalazły się bitwy dobrze znane (jak Hastings czy Waterloo), i takie (jak pod Diu czy w dolinie Jarmuka), o których wiedzą tylko specjaliści. Wraz z rozdziałami o „polskich” bitwach – Grunwaldzie, Wiedniu i bitwie warszawskiej – pióra polskiego historyka, tworzą obraz toczonych w ciągu 2500 lat na lądzie i morzu starć zbrojnych, które miały decydujące znaczenie dla dziejów demokracji i cywilizacji Zachodu.

William Weir – dziennikarz i pisarz specjalizujący się w historii militarnej, korespondent wojenny w czasie wojny w Korei – zastosował swoje własne kryteria wyboru najważniejszych bitew w dziejach ludzkości. W tej książce przedstawia 50 bitew w porządku ich doniosłości historycznej dla walki o demokrację na przestrzeni dziejów i przebiegającego w różnych okresach historycznych konfliktu Wschodu z Zachodem.

Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2012
Liczba stron: 512
Format: 130x205 mm
Oprawa: miekka
ISBN-13: 9788324142149
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,80 zł


blog comments powered by Disqus