Luksus dla każdego? - recenzja książki "Luksus według Jezusa"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
28 lutego 2011

Luksus to nie tylko drogie samochody i pięciogwiazdkowe hotele. W dzisiejszych zabieganych czasach to także komfort życia w zgodzie ze sobą i otaczającym światem oraz czerpanie z niego pełnymi garściami. To sposób na szczęście, jaki wskazuje, wytycza i jakiego naucza teraz wiele poradników. Te jednak pozostają najczęściej w opozycji do książek chrześcijańskich, próbujących zwykle tłumaczyć sens rzeczywistości i pomagać w jej akceptacji, a nie w dopasowywaniu jej „do wzorca”. Ten przydługi wstęp jest niezbędny, aby zrozumieć, że Küstenmacher mówi wielu stereotypom wyraźne „nie!”.

Autor odkrywa i dzieli się z czytelnikiem tym, że jezusowa zapowiedź „życia w obfitości” to nie tylko przygotowanie na niebiańskie „jutro”, lecz również na ziemskie „dziś”. W przystępnej, dowcipnej formie ukazane zostaje bogactwo otaczającego nas świata, które przestaliśmy zauważać. A przecież nie trzeba nic innego, jak tylko brać i korzystać. Do woli. Czasem nawet w nadmiarze…

Küstenmacher wskazuje z jednej strony na rzeczy prozaiczne, przesłonięte dla większości ludzi nienasyconą żądzą posiadania. To ona przyprawia nas o chandry, depresje i nieustanne malkontenctwo. Po co tak żyć? Jak udowadnia autor, przyrównując często sytuacje z życia współczesnych ludzi do tekstów biblijnych, istnieją opracowane już porady i rozwiązania, jak żyć lepiej i przyjemniej, a co najważniejsze – pełniej i treściwiej. Autorem tych porad i przepisów jest Chrystus.

Stosując się do rad biblijnego fundatora chrześcijaństwa, można korzystać z luksusu bycia sobą i wiary, dającej patrzeć w przyszłość z ufnością, a na drugiego człowieka z życzliwością. Nie zapominając oczywiście o sferze materialnej, o której autor również wiele pisze, mówiąc wprost o luksusie w wymiarze ludzkim i boskim. Zachęca, aby zdjąć okulary przesłaniające to, co ważne, tym, co pilne, wielkie, drogie czy szybkie. Przy tym wcale nie sugeruje bycia minimalistą czy ascetą, ale namawia do życia prawdziwą pełnią, nawet nieco rozrzutnie. Luksus boży mierzy się bowiem trochę innymi miarami niż luksus ludzki. Warto spróbować, aby samemu przekonać się, który daje szczęście prawdziwe.

Luksus według Jezusa. Sztuka prawdziwie rozrzutnego życia

Autor: Werner Tiki Küstenmacher
Tłumaczenie: Kamil Markiewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Wydanie polskie: 11/2009
Liczba stron: 260
Format: 135 x 215 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375162110
Cena z okładki: 31,39 zł



blog comments powered by Disqus