Zdzisław Beksiński 1929-2005

Autor: Wiesław Banach

Najnowszy album poświęcony Zdzisławowi Beksińskiemu to pierwsza okazja by zobaczyć nie publikowane wcześniej prace. Jest on zarazem przekrojowym kompendium wiedzy na temat tego intrygującego artysty. Autor Wiesław Banach to historyk sztuki, wybitny znawca twórczości malarza, autor licznych artykułów, katalogów i wystaw.

Wszechstronność materiału ilustracyjnego pozwala na wyjątkowo szeroki ogląd dorobku twórczego artysty wizjonera, począwszy od wczesnych rysunków, przez fotografię artystyczną, malarstwo okresu fantastycznego, kolaże komputerowe i rysunki modyfikowane komputerowo. W publikacji zgromadzono 266 reprodukcji i zdjęć archiwalnych, wśród których znalazł się również ostatni obraz Beksińskiego, ukończony tuż przed jego tragiczną śmiercią. Projekt graficzny albumu wydobywający plastyczne walory dzieł i wzmacniający jeszcze ich przekaz przygotował profesor Władysław Pluta.

Poszczególne rozdziały: Lady Makbet, Bestiariusz, Pop-art na opak – w oryginalny sposób prowadzą czytelnika przez najciekawsze okresy w twórczości artysty, główne motywy przewijające się przez prace graficzne i malarskie, towarzyszące Beksińskiemu przez całe życie. Teksty Wiesława Banacha poruszają problemy i tematy towarzyszące Mistrzowi, odkrywają lęki i niepokoje, przypominają o dramatycznych wydarzeniach z życia twórcy, o niezrozumieniu i rozmijaniu się z interpretacjami jego dzieł.

Inspiracją do wydania albumu stało się zaplanowane na 19 maja 2012 otwarcie w Muzeum Historycznym w Sanoku galerii prac Zdzisława Beksińskiego. Artysta był sanoczaninem, a depozytariuszem swoich dzieł uczynił właśnie sanockie muzeum.

Z myślą o zagranicznych odbiorcach, również zainteresowanych twórczością Beksińskiego, publikacja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.

Wydawnictwo: BoSz
Miejsce wydania: Olszanica
Wydanie polskie: 5/2012
Liczba stron: 288
Format: 240x300 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788375761665
Wydanie: I
Cena z okładki: 99,90 zł


blog comments powered by Disqus