Recenzja książki "Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
15 kwietnia 2012

Książki należące do gatunku tak zwanej psychologii społecznej to pozycje, które przyciągają uwagę wybranego grona czytelników. Nie każdemu tego typu lektura przypadnie do gustu, gdyż jest to specyficzna gałąź nauki. Psychologia społeczna to dziedzina z pogranicza socjologii i psychologii, która bada procesy psychiczne i zachowanie ludzi znajdujących się w danych sytuacjach społecznych. Książki tego typu nie są pozycjami, które czyta się szybko i przyjemnie; dają za to do myślenia i wzbogacają wiedzę czytelnika.

„Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią” autorstwa Wiesława Łukaszewskiego należy do omówionej wyżej kategorii. W tej blisko dwustustronicowej pozycji, podzielonej na cztery części, czytelnik pozna zjawiska zaprzeczające lękowi przed utratą życia, dowie się, w jaki sposób wiadomość o śmierci wpływa na ludzie osądy i zachowania, oraz pozna teorię opanowania trwogi, która podkreśla, że w pokonywani strachu przed odejściem z tego świata pomaga wyznawany światopogląd i wysoka samoocena.

Książka Łukaszewskiego to zbiór różnego rodzaju teorii, badań oraz zestawień  Do tego dochodzą również dość licznie występujące wykresy, których zadaniem jest zobrazowanie wyników przeprowadzonych testów. Dzięki tym wszystkim czynnikom obraz tego, jak ludzie radzą sobie ze śmiercią, i tego, jak ona wpływa na ich zachowania oraz osądy, został w pełni zarysowany.

Język w tego typu pracach nie jest prosty. W „Udręce życia” można znaleźć bardzo dużo zwrotów dotyczących zjawisk czysto psychologicznych bądź socjologicznych, jednak każdy z nich zostaje wyjaśniony, dlatego czytelnik nie ma problemu z ich zrozumieniem. W swoim dziele autor podaje sporą liczbę suchych faktów, co sprawia, że omawianej pozycji nie czyta się szybko.

Na uwagę zasługuje dobrze opracowana warstwa edytorska, odpowiednia czcionka oraz czytelne i dość liczne przypisy, które znajdziemy na każdej stronie oraz na końcu książki. Dzięki temu na linii odbioru czytelnik-książka nie pojawiają się żadne zakłócenia.

W dziełach naukowych strona graficzna służy tylko lepszemu zobrazowaniu danych przypadków, nie odwraca natomiast uwagi od treści zawartej w danej pozycji. Tak samo dzieje się w przypadku „Udręki życia”. Sama okładka utrzymana jest w stonowanym (żółtym) kolorze, natomiast klepsydra z przesypującym się piaskiem swoją symboliką nawiązuje do poruszanego w książce tematu.

„Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią” to pozycja, która spodoba się miłośnikom psychologii społecznej oraz osobom zainteresowanym badaniami dotyczącymi śmierci. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, ale nie tego oczekuje czytelnik po tego typu książce.

Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią

Autor: Wiesław Łukaszewski
Wydawnictwo: Smak słowa
Wydanie polskie: 9/2010
Liczba stron: 208
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788362122073
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł


blog comments powered by Disqus