Polacy nie gęsi, swoje tajemnice mają...

Autor: Kormak
30 czerwca 2009

Spośród sporej ilości książek na temat UFO czy zjawisk paranormalnych ukazujących się w Polsce zdecydowaną większość stanowią te poświęcone wydarzeniom dziejącym się gdzieś daleko. Tymczasem w Polsce takich zagadek nie brakuje. Niemal każdy z nas słyszał o nawiedzonych domach, ktoś ze znajomych kiedyś być może spotkał ducha albo widział coś dziwnego na niebie. Nie brakuje opowiadanych w rodzinnym gronie historyjek o klątwach czy miejscach, które lepiej omijać. Co jakiś czas gazety donoszą o wizerunku Matki Boskiej czy Jezusa na szybie czy ścianie domu, a jasnowidze goszczą w programach telewizyjnych wielu stacji. Rok po roku na polach zboża pojawiają się kręgi, których widok zdążył niemal spowszednieć.

O ile w ogólnopolskich mediach takie historie przedstawiane są zazwyczaj jako zapełniacz miejsca w sezonie ogórkowym i podchodzi się do nich pobłażliwie, w lokalnych gazetach spotkamy bardziej bezstronne, rzetelne podejście. Do takiego wąskiego grona dziennikarzy należą Tadeusz Oszubski i Wojciech M. Chudziński, reporterzy "Expressu Bydgoskiego", znani też z łamów miesięcznika "Nieznany Świat". Książka Niewyjaśnione zjawiska w Polsce jest zbiorem tekstów na temat badanych przez nich spraw, z którymi przypadło się im zetknąć w swojej profesjonalnej karierze. Za tematem autorzy podróżują po Polsce, aby na miejscu na własne oczy przekonać się, co sie stało, porozmawiać ze świadkami i bohaterami wydarzeń. Jeśli mogą, zasięgają wiedzy u ekspertów lub drążą historyczne źródła.

Tematyka książki jest bardzo szeroka, próbuje w końcu ogarnąć całość tajemniczych zjawisk mających miejsce w naszym kraju. Duchy nękające mieszkańców miast i wsi, domniemane cuda, fenomeny paranormalne, UFO i badania Wojska Polskiego, wylatowskie kręgi zbożowe, bliskie spotkania III stopnia z kosmitami, podróże poza ciałem, miejskie legendy, jasnowidz pomagający policji, kamienne kręgi i miejsca mocy... to tylko niektóre z pojawiających się ciekawostek. Oszubski z Chudzińskim próbują też nakreślić za każdym razem rys historyczny każdego fenomenu, umiejscowić polskie odpowiedniki w światowej klasyfikacji. Pod tym względem Polska wcale nie odstaje od innych państw, może jedynie u nas mniej osób zajmuje się ich badaniem.

Autorzy jak ognia unikają wydawania opinii o opisywanych zdarzeniach. Z godną podziwu bezstronnością wysłuchują nawet najdziwniej i najśmieszniej brzmiących zeznań, ocenę pozostawiając czytelnikom. Ich pióro jest lekkie, unikają zbędnego rozpisywania się, jednocześnie dbając o szczegóły. Część z zawartych w książce zjawisk znana jest szerszemu gronu (kręgi w Wylatowie, jasnowidz Jackowski), ale o innych wielu czytelników z pewnością dowie się po raz pierwszy. Jedyne czego mi zabrakło, to większej ilości zdjęć. Niewyjaśnione zjawiska w Polsce to dobra pozycja na rynku, tym cenniejsza, że stanowiąca nadal mniejszość w swojej niszy. Osoby zainteresowane przejawami Nieznanego w Polsce powinny sięgnąć po nią koniecznie.

Niewyjaśnione zjawiska w Polsce

Autor: Wojciech M. Chudziński, Tadeusz Oszubski
Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 2003
Liczba stron: 160
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7183-287-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 19 zł


blog comments powered by Disqus