Recenzja książki "Cienie na księżycu"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
28 października 2012

"Cienie na księżycu" to ujmująca próba ponownego opowiedzenia dobrze znanej baśni o Kopciuszku. W tym wydaniu bohaterka nie jest pasywną postacią o dobrym sercu, zdaną na pastwę losu i pomocnych sił, lecz zawziętą, gnaną chęcią zemsty nastolatką, która przejdzie przez ogrom trudów, by pomścić śmierć swego ojca.

Podobnie jak w baśni, tak i w książce życie młodej dziewczyny, Suzume, gwałtownie się zmienia, gdy umiera jej ojciec. Uznany za zdrajcę i stracony przez oddział wojska, pozostawia córkę pod opieką matki. Dwójką zhańbionych kobiet zajmuje się przyjaciel rodziny, lecz ich społeczny status ulega poważnym zmianom. Społeczna degradacja wyda się Suzume nikłym problemem, gdy odkryje, że to właśnie rzeczony "przyjaciel" ponosi odpowiedzialność za śmierć jej ojca. Odtąd życie dziewczyny zdeterminuje tylko jedna myśl: zemsta.

Powieść nawiązuje do Kopciuszka pod względem kilku fabularnych rozwiązań: motywu balu, księcia, macochy/ojczyma i tym podobnych. Natomiast główna bohaterka, zgodnie z zamiarem autorki, jest zupełnie inna. Nie poddaje się losowi, angażuje się w aktywną walkę, choć nie jest superbohaterką. Jej wrażliwość każe zapłacić straszliwą cenę za znoje vendetty.

Akcja powieści osadzona jest w fantastycznym świecie, który do złudzenia przypomina dawną Japonię. Jedynie wątek magiczny, związany ze zdolnością Suzume do tkania iluzji, oraz zapewne obawa autorki przed zbytnim przywiązaniem do faktów odsuwają ten świat od historycznych realiów. Poza nimi czytelnik nie będzie miał wątpliwości, że ma do czynienia z Japonią, jej szczególny, orientalny klimat udzieli mu się bez problemu za sprawą sugestywnych, choć wyważonych opisów. Całości dopełnia warstwa językowa, w której co rusz pojawiają się terminy japońskiego pochodzenia.

Historia opowiedziana przez Marriott wciąga swoją plastycznością. Piękny świat ze swą egzotyczną atmosferą sprawia, że chętnie się w nim zanurzamy. Główna bohaterka, której punkt widzenia przyjmuje narracja, nie jest postacią jednoznaczną, i być może - skoro nie do końca budzi sympatię - lepszym rozwiązaniem byłaby narracja obiektywna. Wątek fantastyczny wydaje się natomiast całkowicie zbędny i obecny tylko z powodu takiego, a nie innego zakwalifikowania gatunkowego książki. Cóż, moda...

Cienie na księżycu

Autor: Zoe Marriott
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie polskie: 4/2012
Seria wydawnicza: Poza Czasem
Liczba stron: 448
Format: 140 x 208 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323752974
Cena z okładki: 35,00 zł


blog comments powered by Disqus