Jak konie w galopie… - recenzja albumu "Konie"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
3 marca 2012

O koniu mówi się często jako o zwierzęciu najpiękniejszym ze wszystkich. A gdy do tego dołożyć jeszcze piękny jubileusz, to aż trzeba uważać z tym nadmiarem! A tak na poważnie, publikacja stanowiąca swoiste podsumowanie półwiecza pracy twórczej Zofii Raczkowskiej, artystki, która poświęciła się całkowicie sztuce fotografowania tych majestatycznych czworonogów, po prostu musiała być książką potężną i obszerną, godną tego miana.

Wielki album wydany przez Bosz to retrospektywa twórczości Raczkowskiej – fotografie różnego typu, wykonane różnymi technikami, w odmiennych okolicznościach i świetle, w różnych częściach Polski i poza jej granicami, a nade wszystko – koniom różnej rasy, maści i usposobienia. Mnóstwo tu polskich arabów – największej miłości artystki, ale są także koniki polskie czy kuce albo uchwycone na dzikich pastwiskach surowej Północy – o różnych porach roku – fiordy, islandery i döle. Przecudnie prezentuje się naprzemian błyszcząca kara sierść w pełnym słońcu oraz stapiające się w jedność ze śniegiem siwki albo też tulące się do siebie niemalże w ludzkim geście pary.

W środkowej części albumu znalazły się zdjęcia najstarsze, czarno-białe, stanowiące cezurę dla koloru, a także spojrzenie najdalej wstecz, na początki fascynacji Raczkowskiej, kiedy to fotografowała w wielu stadninach. Później wszak koncentrowała się głównie na swych ulubionych arabach z Janowa Podlaskiego. I niezależnie od wieku tych obrazów, który wobec braku datowania oraz podpisów (trochę szkoda…) i tak pozostaje w dużej mierze nieznany, jeden element zawsze jest dla nich wspólny – połączenie koni z przyrodą, której stanowią integralną część, prezentowane prawie zawsze w plenerze.

Książkę otwiera wstęp Izabelli Pawelec-Zawadzkiej, a zamyka posłowie Jerzego Iwaszkiewicza. Pośrodku są tylko fotografie oraz krótkie, jednozdaniowe wspomnienia i uwagi Zofii Raczkowskiej na temat jej pasji.

Niemniej jednak ten obszerny zbiór blisko trzystu zdjęć to zarazem jedynie ułamek dorobku artystki. Konie całkowicie zawładnęły życiem Raczkowskiej – skupia na nich całą swą uwagę, a niekiedy zdolna jest nawet do wielu poświęceń, co widać szczególnie w ujęciach wykonywanych w trudnym terenie, w ruchu, na swój sposób intymnych. Zwierzęta zaś odwdzięczają się jej łaskawie, ukazując w obiektywie to, co mają najlepszego – grację, ale i żywiołowość, zadumę i radość życia. Niekiedy spoglądają bokiem, jakby trochę filuternie i podejrzliwe zarazem: czegóż też chce ten dwunóg z tym dziwnym urządzaniem? Kiedy indziej w uniesieniu pędzą na oślep, zatrzymane w kadrze, abyśmy i my mogli przeżyć chwilę, której nie da się już nigdy powtórzyć.

Potężna dawka naturalnego piękna dla koneserów. Wspaniały hołd dla artystki, która potrafiła uchwycić i pokazać innym ulotną cudowność natury.

Konie / Horses

Redakcja: Tomasz Chomiszczak
Autor: Zofia Raczkowska
Tłumaczenie: Teresa Bałuk-Ulewiczowa
Wydawnictwo: BoSz
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 256
Format: 270 x 300 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375761207
Wydanie: 1
Cena z okładki: 59,00 złblog comments powered by Disqus