Zoran Krusvar


Urodził się w kwietniu 1977 r. w Rijece, w Chorwacji, gdzie mieszka do dziś. Magister psychologii, obecnie studiuje podyplomowo marketing i zarządzanie. Pracuje jako pisarz, dziennikarz i menedżer projektów kulturalnych.

Pierwsze próby pisarskie podjął już w szkole podstawowej i wtedy zdobył swoją pierwszą nagrodę literacką. W szkole średniej zainteresował się muzyką i porzucił pisanie na rzecz nauki gry na gitarze. Podczas studiów, w 2001 r., opublikował pierwsze opowiadania i wiersze w czasopiśmie studenckim "Re". Potem przyszły publikacje w wielu innych czasopismach i antologiach. Dwukrotnie zdobył nagrodę SFERA: w 2002 r. za opowiadanie Igra i w 2003 r. za Brodovi u tami.

Pierwsza książka jego autorstwa, zbiór opowiadań Najbolji na svijetu, ukazała się w 2004 r.

W 2006 r. jego opowiadanie Tko s Đavolom tikve sadi... zostało włączone do antologii Ad Astra - Anthology of Croatian science fiction short stories 1976-2006.

W 2007 r. opublikował pierwszą powieść, Izvritelji nauma Gospodnjeg (Wykonawcy Bożego Zamysłu), rozprowadzaną wraz z promocyjnym DVD. Wokół powieści wyrósł ruch fanowski i wkrótce na YouTube oraz w chorwackich serwisach fantastycznych pojawiła się inspirowana nią twórczość fanowska: prace literackie, graficzne, muzyczne i wideo. W Chorwacji była to pierwsza i, jak dotąd, jedyna powieść, która wywołała taką reakcję czytelników.

W 2008 r. przyciągnął uwagę szerokiej publiczności powieścią dla dzieci Zvijeri pliane. Wywołała ona wrzenie w mediach chorwackich, ponieważ niektórzy bohaterowie są homoseksualni lub transseksualni, a dziecięca literatura chorwacka nie podejmowała nigdy wcześniej tematu praw mniejszości seksualnych, a co za tym idzie - nie próbowała uczyć dzieci tolerancji wobec nich.

Także w 2008 r. został przyjęty do Croatian Writers Society (Chorwackiego Stowarzyszenia Pisarzy) i zaczął prowadzić warsztaty pisarskie we współpracy z Miejską Biblioteką w Rijece.


Bibliografia:blog comments powered by Disqus