Zygmunt Kałużyński


Zm.: 30 września 2004
zdjęcie

Wybitny krytyk filmowy i publicysta (ur. 1918, zm. 30.IX.2004), związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia.
Zdobywca kryształowej statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej "za osobowość telewizyjną i ogromny wkład w publicystykę kulturalną" (2002).
Wychowanek Leona Schillera (ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej), niedokończony prawnik, miłośnik kina, komiksu, jazzu, muzyki poważnej (sam akompaniował na fortepianie podczas koncertów swemu przyjacielowi, sławnemu tenorowi, Bogdanowi Paprockiemu) i kultury francuskiej.
Autor głośnych książek "Podróż na Zachód", "Nowa fala zalewa kino", "Paszkwil na samego siebie", "Buntownik bywalec", "Wampir salonowiec", "Pamiętnik orchidei czyli zapiski ocalonego z XX wieku".
Razem z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa" (TVP 2), uznany przez czytelników "Polityki" za jeden z najpopularniejszych programów tv Czterdziestolecia, cykle "Patrz i sądź" (2001 - TVP2), "Perły w południe" (2002-2003, TVP2) oraz cykl "Seans z przymrużeniem kamery" w TV Kino Polska (2004); publikował też rozmowy o kinie współczesnym ("Wprost"). Wspólnie wydali trzy książki: "Perły do lamusa?", "Poławiacze pereł", "Perłowa ruletka".
W 2005 roku zaczął się ukazywać zaplanowany na dwa lata pięciotomowy leksykon filmowy Kałużyńskiego & Raczka pt. "Perły kina". I tom został poświęcony filmom sensacyjnym i science fiction. W II tomie autorzy zamieścili swoje dyskusje o najsłynniejszych ekranizacjach literatury. Tom III zawiera omówienia najpopularniejszych komedii, filmów przygodowych i animowanych. Tom IV dedykowany został filmom o miłości i seksie. Dla wielbicieli słynnego duetu krytyków szczególną atrakcją będzie tom V pt. "Rarytasy, niewypały i kurioza" poświęcony filmom najlepszym, najgorszym i najdziwniejszym, czyli tym wszystkim, o których rozmawia się najchętniej i najciekawiej. Na wydanie czeka przygotowany tuż przed śmiercią Zygmunta Kałużyńskiego ich wspólny "Alfabet na cztery ręce" zawierający rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów.
Instytut Wydawniczy Latarnik wydał "Pamiętnik orchidei czyli Zapiski ocalonego z XX wieku", za który Kałużyński otrzymał w kwietniu 2003 roku nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. W maju 2004 roku nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik ukazała się książka pt. "Do czytania pod prysznicem czyli znalezione w osobistej szufladzie", a we wrześniu 2005 roku trzeci tom tego tryptyku - "Kanon królewski czyli Jego 50 ulubionych filmów".
blog comments powered by Disqus