Pamiętnik orchidei

okładka
Autor: Zygmunt Kałużyński

Książka została wyróżniona nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej jako książka miesiąca (kwiecień 2003).

Pamiętnik orchidei to książka niezwykła w dorobku Zygmunta Kałużyńskiego. Ten bezkompromisowy krytyk filmowy i kontrowersyjny publicysta, nazywający sam siebie "ocalonym z wieku XX", zdecydował się na podsumowanie własnego życia i zarazem całego stulecia, na które ono w większości przypadło.

Z pasją i niezwykłą dociekliwością opowiedział o świecie, w którym żyliśmy, zwracając uwagę na to, by nie wierzyć pozorom i nigdy nie rezygnować z prób zrozumienia wydarzeń, w których wzięliśmy udział.

Fakt, że w życiu współczesnego Polaka co krok pojawia się paradoks lub absurd jest dla zwykłego śmiertelnika męczący, ale dla intelektualisty to wyzwanie. Kałużyński prowadzi nas poprzez chaos, starając się go uporządkować i zarazem, niejako przy okazji, obalić zakorzenione mity.

Ta książka to lekarstwo dla zdezorientowanych i przyjemność dla tęskniących za inteligenckimi rozmowami. To brawura argumentacji i renesansowa erudycja autora. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy wciąż jeszcze nie mogą się zgodzić, by inni myśleli za nich.

Wydawnictwo: Latarnik
Miejsce wydania: Nieporęt
Wydanie polskie: 2003
Liczba stron: 256
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-917891-0-1
Cena z okładki: 29,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus