Pamiętnik orchidei. Pożegnania

okładka
Autor: Zygmunt Kałużyński

II wydanie książki (twarda okładka) zawiera także nową część, "Pożegnania", przygotowaną do druku tuż przed śmiercią Autora. Bohaterami nowych rozdziałów są wielcy ludzie kina, którzy odeszli: Marilyn Monroe, Marcello Mastroianni, James Stewart, Robert Mitchum, Stanley Kubrick, Akira Kurosawa.

Książka została wyróżniona nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej jako książka miesiąca (kwiecień 2003).

"Pamiętnik orchidei" to książka niezwykła w dorobku Zygmunta Kałużyńskiego. Ten bezkompromisowy krytyk filmowy i kontrowersyjny publicysta, nazywający sam siebie "ocalonym z wieku XX", zdecydował się na podsumowanie własnego życia i zarazem całego stulecia, na które ono w większości przypadło.

Z pasją i niezwykłą dociekliwością opowiedział o świecie, w którym żyliśmy, zwracając uwagę na to, by nie wierzyć pozorom i nigdy nie rezygnować z prób zrozumienia wydarzeń, w których wzięliśmy udział.

Fakt, że w życiu współczesnego Polaka co krok pojawia się paradoks lub absurd jest dla zwykłego śmiertelnika męczący, ale dla intelektualisty to wyzwanie. Kałużyński prowadzi nas poprzez chaos, starając się go uporządkować i zarazem, niejako przy okazji, obalić zakorzenione mity.

Ta książka to lekarstwo dla zdezorientowanych i przyjemność dla tęskniących za inteligenckimi rozmowami. To brawura argumentacji i renesansowa erudycja autora. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy wciąż jeszcze nie mogą się zgodzić, by inni myśleli za nich.

Wydawnictwo: Latarnik
Miejsce wydania: Nieporęt
Wydanie polskie: 2003
Liczba stron: 305
Format: 125x195 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-60000-00-X
Cena z okładki: 34,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus