Elementarz pisarza - Rozdział 7

Autor: Andrzej "Flower" Filipczak
Korekta: Edyta Muł-Pałka
2 grudnia 2002

Co to jest nadprzestrzeń - zbieramy materiały

Witam!
Dziś zajmiemy się kolejną, niezbędną do konstrukcji logicznego opowiadania, rzeczą. Jeżeli nie chcemy się narazić na śmieszność, nasze opowiadanie musi być spójne i logiczne. Aby to osiągnąć konieczne są przynajmniej podstawowe wiadomości z dziedziny o której piszecie. Czy jednak musimy mieć to wszystko w głowie? Oddajmy głos Feliksowi W. Kresowi:

Bez paniki, nie jest powiedziane, że pisarz powinien wkuwać na pamięć jakieś potwornie grube księgi. Po co? Autor dzieła, kochani, wcale nie musi być mądry. Ważne, aby dzieło było takie. Nie wiesz, jak wygląda halabarda? Weź do ręki odpowiedni podręcznik. Przeczytaj, co trzeba, zastosuj, zapomnij"1.

Jak wspominałem na początku naszego poradnika materiały te zbieramy przez cały czas. Zaczynamy już przy wstępnym opracowywaniu pomysłu, zaś później systematycznie chwytamy to, co nam wpadnie do rak i poszerzamy swoją wiedzę. To nie dla mnie, zapewne przed chwilą pomyślał niejeden z autorów. Dam sobie radę i bez tego. Życzę Wam tego z całego serca, ale tak naprawdę nie wierzę, aby udało się Wam przeskoczyć ten etap i napisać dobre opowiadanie. Przepraszam. Inaczej. Opowiadanie może i będzie dobre, ale brak mu będzie logiki i spójności, które natychmiast wychwyci każdy Czytelnik. A to przecież dla niego piszemy. Dlatego warto przysiąść fałdów i zabrać się do roboty. Posłuchajcie zresztą EuGeniusza Dębskiego:

"Traktowanie serio czytelnika uważam za zakichany obowiązek autora, nie robię więc w powieści wykładu o różnicy między rewolwerem a pistoletem, ale sprawdzam dla siebie, jak to jest z tymi tłumikami, żeby nie zrobić z nas obu idiotów. Skutki niekompetencji wulkanizatora, piekarza, masarza i literata są fatalne. I widoczne gołym okiem"2.

A więc zanim zaczniemy pisanie zbieramy materiały. Skąd je wziąć - zapytacie. Przecież nie każdy ma na półce "Encyklopedię białej broni", "Fizykę podróży międzygwiezdnych", albo inne poradniki. Dziś na szczęście, kochani autorzy, jest dużo łatwiej niż drzewiej bywało. Dziś mamy Internet.

Być może nie doceniacie zasobów wiadomości ukrywających się w sieci. Potrzebujecie zobaczyć jak wyglądał wyjściowy strój rycerza (poza zbroją oczywiście), szukacie nazw poszczególnych części żaglowca, a może chcecie się zorientować o najnowszych próbach podejmowanych podróży kosmicznych lub planach osiedli księżycowych. Znajdziecie te wszystkie informacje, przy odrobinie cierpliwości, w sieci. Może nie będą tak wyczerpujące jak byście chcieli, ale do stworzenia opowiadania powinny wystarczyć.

Oprócz sieci mamy też inne możliwości. Istnieją przecież także biblioteki i muzea. Nauczmy się je odwiedzać. Dlaczego? Oddaję głos Feliksowi W. Kresowi:

"Jak ktoś pragnie pisać fantasy, to niech zajrzy kiedyś do muzeum, dobrze radzę. Zdziwi się niepomiernie, ujrzawszy halabardę, bo to bydle drzewce ma takie, że aż trudno objąć je garścią (gorąco namawiam do macania eksponatów; ciężar takiej kuszy robi spore wrażenie). Warto także połazić po zamku w Malborku. Czas i trud, a także pieniądze, jakie te wycieczki pochłoną, zwrócą się stukrotnie, słowo daję"3.

Warto też pojeździć na konwenty. Oprócz zwykłych spotkań towarzyskich możemy załapać się interesującą prelekcję, np. na temat czarnych dziur lub niebieskiej barwy Smerfów? Najczęściej wygłaszają je profesjonaliści, którzy dobrze zbadali te tematy. Jeżeli czujemy niedosyt, podejdźmy do nich po spotkaniu i zapytajmy się o szczegóły. Jestem pewien, że żaden z nich nie odmówi dłuższej rozmowy z Wami.

Zadanie domowe:

Zróbcie listę wszystkich potrzebnych rzeczy, które pojawiają się w Waszym opowiadaniu, a o których nie wiecie zbyt wiele. Z listą w dłoni zacznijcie szukać odpowiedzi: w sieci, w bibliotece, w muzeum, wśród znajomych... Powodzenia.

Przypisy:

  1. Kres F. W. "Elementarz pisarza" w "Fenix" nr 2/1995, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1995
  2. Dębski E. "Elementarz pisarza" w "Fenix" nr 4/1995, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1995
  3. Kres F. W. "Elementarz pisarza" w "Fenix" nr 2/1995, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1995


blog comments powered by Disqus