W.A.B.

Wydawnictwo W.A.B., założone w 1991 roku, największe sukcesy odnosi jako wydawca współczesnej prozy polskiej. W W.A.B. ukazują się książki m.in. Anny Bojarskiej, Manueli Gretkowskiej, Katarzyny Grocholi, Krystyny Jandy, Krystyny Kofty, Wojciecha Kuczoka, Marii Nurowskiej, Sławomira Shutego, Magdaleny Tulli i Marcina Wolskiego.

Dwie serie wydawnicze poświęcone literaturze polskiej, archipelagi oraz z zegarkiem, okazały się dużym sukcesem; zyskały uznanie krytyki i czytelników, a ich popularność rośnie z każdym kolejnym tytułem. Książki związanych z W.A.B. autorów zdobywają liczne wyróżnienia, a co roku przynajmniej dwie z nich są nominowane do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - NIKE.

Wydawnictwo może się także poszczycić wyróżnieniami, które otrzymało w uznaniu zasług dla promocji rodzimej literatury, m.in. zaszczytnym tytułem "Kreatora kultury" przyznanym przez redakcję tygodnika "Polityka" w 2003 roku. Nagrodom towarzyszą sukcesy rynkowe (jak w przypadku cyklu Żaby i anioły Katarzyny Grocholi) i sukcesy wydawnictwa w sprzedaży praw do druku książek polskich autorów za granicą. Dotychczas zostało podpisanych 80 kontraktów dotyczących 35 tytułów.

Wydawnictwo W.A.B. rozwija się dynamicznie, stale powiększając ofertę (60 premierowych tytułów w 2004 roku) i tworząc kolejne serie wydawnicze. W 2001 roku powstała seria Don Kichot i Sancho Pansa, która przybliża polskim czytelnikom dzieła literatury współczesnej, przede wszystkim europejskiej. Ukazały się w niej znane i dyskutowane na świecie powieści takich autorów, jak Thomas Bernhard, Javier Cercas, Michel Houellebecq, Wiktor Pielewin, Zeruya Shalev, Majgull Axelsson oraz Władimir Sorokin. Wydajemy również książki noblistów: Elfriede Jelinek i Imre Kertésza.

Do wspomnianych serii oraz cieszącej się dużym uznaniem serii z wagą, która przybliża czytelnikom szczególnie interesujące pozycje z różnych obszarów humanistyki, w 2004 roku dołączyły nowe cykle: mroczna seria, prezentująca współczesne gwiazdy światowej literatury kryminalnej m.in. Aleksandrę Marininą i Henninga Mankella, oraz autorów polskich, takich jak Marek Krajewski i Joanna Szymczyk, którzy umiejętnością budowania sensacyjnej intrygi nie ustępują mistrzom gatunku; seria Fortuna i Fatum, przybliżająca czytelnikom życiorysy jednostek wybitnych, wpływających na bieg historii, w której ukazały się znakomite prezentacje sylwetek Henriego de Toulouse-Lautreca, Pabla Picassa, Hansa Christiana Andersena; wreszcie seria terra incognita, poświęcona reportażowi literackiemu, do której wchodzą m.in. książki Wojciecha Jagielskiego, Åsne Seierstad oraz Tony'ego Horwitza.

W 2005 roku proponujemy czytelnikom nową serię wydawniczą z miotłą, poświęconą twórczości kobiet. Znajdzie tu swoje miejsce literatura wysokiej próby, powieści ważne, często szokujące, niepozbawione ironii, gwarantujące doskonałą lekturę. Serię otworzyły Dziewczyny z Portofino Grażyny Plebanek, historia grupy przyjaciółek z warszawskiego osiedla. Kolejne tytuły to m.in. Zdesperowane kobiety postępują desperacko, zabawna powieść najpoczytniejszej czeskiej pisarki, Haliny Pawlowskiej oraz Sto butelek na ścianie Eny Lucii Porteli, przewrotna, tragikomiczna opowieść o namiętności i zbrodni, rozgrywająca się we współczesnej Hawanie.

Wydawnictwo W.A.B. ma w swojej ofercie także książki dla dzieci - na przykład powieść Angeli Sommer-Bodenburg Wampirek, która rozpoczyna polską edycję wielotomowego cyklu, popularnego na całym świecie - oraz książki dla młodszych i starszych, m.in. tak głośne cykle powieściowe, jak dzienniki Adriana Mole'a pióra Sue Townsend, przygody Artemisa Fowl opisane przez Eoina Colfera czy Opowieści rodu Otori autorstwa Lian Hearn.

W 2003 roku wydawnictwo rozpoczęło publikację swych najgłośniejszych, najbardziej popularnych tytułów w wydaniu kieszonkowym, w serii W.A.B. w kieszeni.

Poza tym W.A.B. wydaje książki humanistyczne, popularnonaukowe oraz literaturę młodzieżową, literaturę faktu i poradniki.

Adres:
Wydawnictwo W.A.B.
Ul. Łowicka 31, 02-502 Warszawa
Tel./fax (+48 22) 646 05 10; 646 05 11
(+48 22) 646 01 74; 646 01 75
E-mail: wab@wab.com.pl
blog comments powered by Disqus