Pierce Brown o "Gwieździe zarannej" - wywiad

Autor: Redakcja
Tłumacz: Dagmara Trembicka-Brzozowska
4 marca 2016

Pierce Brown opowiada o pisaniu, celu Red Rising, pracach nad ksiażką i o tym, że kocha pisać. Ten wywiad ukazał się w Amazon Book Review 18 lutego. Pełen tekst po angielsku znajdziecie tutaj. Gwiazda zaranna ukaże się w Polsce w kwietniu.


Kiedy zaczynałeś pisać Red Rising, czy wiedziałeś, że to będzie trylogia?

Zawsze wiedziałem, że to będzie trylogia, głównie dlatego, że zdawałem sobie sprawę, gdzie skończy Darrow w ostatnich rozdziałach - zarówno zakończeniu trzeciej książki, jak i pierwszej. Nie wiedziałem jednak, w jaki sposób tam dotrze. Kiedy piszę mam pewne punkty fabuły, które znam i widzę, ale często nie wiem, jaka ścieżka do nich prowadzi. 

Czy są rzeczy, które wyciąłeś ze swoich szkiców i nie trafiły do ostatecznej wersji książki?

O tak, ciągle. Mój redaktor w Random House podkreśla różne rzeczy i pisze tylko "Nie". Mam  tendencję do zbytniego rozbudowywania świata, ponieważ uwielbiam pisarzy takich jak Brandon Sanderson czy George R.R. Martin. Ale DNA moich powieści znacznie różni się od nich. Piszę w zupełnie inny sposób, z zupełnie innymi protagonistami, z zupełnie innym celem przed sobą. 

Są pewne postaci, które chciałbym pokazywać częściej, i inne, których nie chciałem zabijać, ponieważ za nimi tęsknię. Jakkolwiek to potwierdza, że dobrze zrobiłem zabijając je, ponieważ jeśli ginie postać, za którą nie zatęsknisz, to wtedy ona nie ma znaczenia. Ale nie ma za wiele treści, której wycięcia żałuję. Myślę, że fabuła jest zwarta, a w czasie, w którym dotrzesz do trzeciej książki, zauważysz, że wątki zataczają koło: krew przynosi krew, śmierć przynosi śmierć. I kiedy dotrzesz do końca, mam nadzieję, że poczujesz, że zakończenie jest słuszne - i że mogłeś je przewidzieć, jeśli zwracałeś uwagę na wskazówki.

Wspominałeś wcześniej, że otrzymałeś wiele odmów od wydawnictw w sprawie Red Rising.

Zbyt wiele <śmieje się>. Dostawałem odmowy także wcześniej. Przed Red Rising napisałem sześć książek. Przez kilka lat otrzymałem 130 listów z odmowami. Czasami ludzie myślą, że skoro jesteś młody, to nie zajmowałeś się swoim zawodem zbyt długo, ale ja piszę już od 10 lat. To główna oś mojego życia. Nawet jeśli ciągle ponosiłem porażki, nie przestawałem pisać. 

Miałem między osiemnaście a dwadzieścia dwa lata, kiedy pisałem te książki - a potem napisałem Red Rising. Dostałem wiele odmów, potem pojawił się agenci literaccy, którzy chcieli, żebym zmienił niektóre rzeczy, bo nie czuli się komfortowo z przemocą czy slangiem, bo uważali, że będzie zbyt skomplikowany dla czytelnika, a ja uważałem, że nie. Ostatecznie znalazłem agenta, który był mniej więcej w moim wieku i który z całego serca uwierzył w ten projekt i lubił jego skomplikowanie. Uważał, że czytelnik jest inteligentny i nadąży. Tak samo było z poszukiwaniem wydawcy. Pojawiło się kilku przed Random House, byli zainteresowani Red Rising, ale chcieli drastycznie zmienić strukturę powieści. Przez moment czułem się jak prawdziwy artysta, bo odpowiedziałem im: "Dziękuję za waszą ofertę, ale odpuszczę". Na szczęście Random Hause  powiedział: "Podoba nam się". 

[...]

"Gwiazda zaranna" odnosi się do Darrowa, ale jest także jednym z imion Lucyfera. Czy to było zamierzone?

Darrow z natury jest podzieloną postacią, ale pamiętajmy, że przez całe Red Rising najważniejsza jest perspektywa. Tylko dlatego, że dla Darrowa Cassius jest "złym człowiekiem", nie można powiedzieć, że jest on "złym człowiekiem" w ogóle. Wyzwolenie jednego człowieka jest dla drugiego zniewoleniem. Lucyfer jest nazywany Gwiazdą Zaranną, ale tak samo mówi się o Jezusie czy Janie Baptyście i paru innych postaciach. Jedną z rzeczy, które chce wskazać czytelnikom, jest to, że zwykle nie istnieje czarne i białe, a tylko różne odcienie szarości. Cała seria wiodła Darrowa w stronę zrozumienia tej prawdy. Ale gwiazda zaranna to także ta z gwiazd, której marynarze używają do określania kierunku, a Darrow w książkach dorasta do roli takiego przewodnika, przywódcy, co jest ważnym motywem w całej serii. 

[...]

Więc - co dalej?

Pracuję nad kolejną trylogią. W ciągu najbliższych tygodni ogłoszę więcej szczegółów na ten temat. Ale jestem bardzo podekscytowany myślą o tej pracy.

[red. ta informacja już się ukazała - przeczytasz ją tu]

Red Rising #3 - Gwiazda zaranna

Autor: Pierce Brown
Wydawnictwo: Drageus Publishing House
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2016
Tytuł oryginalny: Red Rising: Morning Star
Rok wydania oryginału: 2016
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788364030826
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus