Wywiad z Maureen Jennings

Autor: Zunia
19 grudnia 2010

Zunia: W jaki sposób Pani zawód, bycie psychologiem, pomaga w pisaniu?

Maureen Jennings: Zawód dał mi zrozumienie ludzkiego charakteru. Nawet najgorsze czarne charaktery mają osobowości. Nigdy nie podobały mi książki, w których zły facet był wkręcany w fabułę dla wygody autora. Każdy ma jakiś rodzaj wewnętrznej motywacji swoich działań.

Z: Czy łatwo jest napisać książkę?

MJ: Nigdy. Nawet teraz, z doświadczeniem dziesięciu powieści, to zadanie jest początkowo przerażające.

Z: Przerażające? Czemu?

MJ: To jak rozpoczynanie każdego wielkiego zadania: malowania, pisania, wspinaczki górskiej, jeśli myślisz o tym, co cię czeka, o zaangażowanym czasie i pracy, drżysz ze strachu. Jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić jest start i kontynuowanie krok po kroku.

Z: Pani książki są znane na całym świecie, tak jak i Murdoch. Jakie to uczucie osiągnąć sukces w pisaniu?

MJ: Wspaniałe. Zawsze kochałam książki i czytanie i czuję się bardzo szczęśliwa, będąc w tym świecie. Mam nadzieję, że moje książki dają przyjemność.

Z: Ogromną! Jakie były prawdziwe początki Williama Murdocha?

MJ: Niewątpliwie to Sherlock Holmes zawładnął moją wyobraźnią, kiedy byłam dzieckiem, i nadal to robi.

Z: Trudno w tym miejscu nie pomyśleć o Agacie Christie… Ona także uwielbiała Holmesa i tworząc Poirota, inspirowała się powieściami Conana Doyle’a. Czytając Pani książki, miałam wrażenie, że Murdoch jest bardziej ludzki niż Holmes… Jakie cechy Sherlocka zainspirowały Panią najbardziej?

MJ: Zakres cech: umiłowanie muzyki, uzależnienie, błyskotliwość. Jeśli czytasz uważnie opowieści, możesz zauważyć, że jest bardzo miły, choć nie wylewny, a przy tym współczujący. Bardzo mi się to podoba. Jest bardzo ciekawy świata, tak jak i ja.

Z: Murdoch z serialu telewizyjnego i Murdoch z Pani książek to dwaj zupełnie różni mężczyźni. Jak ich Pani traktuje?

MJ: Jak różnych ludzi, którzy są jednak spokrewnieni.

Z: Braci? Może bliźniaków?

MJ: Bliźniaków… nie, być może braci.

Z: W swoim wywiadzie dla „Zbrodni w Bibliotece” powiedziała Pani, że w serialu telewizyjnym „nic nie jest prawdziwie brudne”. Co miała Pani na myśli?

MJ: Scenarzyści wykonali świetną robotę, ale wymagania telewizji są takie, że, dla przykładu, aktorom nie można pozwolić się pobrudzić: nie mogą być ubłoceni lub mieć tłustych włosów, które choćby przez chwilę nie były myte. Chciałabym zobaczyć niektóre z postaci trochę brudniejsze, tak samo i ulice.

Z: Pani książki o Murdochu dają dokładny obraz rzeczywistości dziewiętnastego wieku. Czy może Pani wskazać kilka najważniejszych źródeł, które pomogły w procesie tworzenia?

MJ: Spędziłam wiele przyjemnych godzin w Archiwum Ontario, gdzie mogłam czytać akta spraw kryminalnych; spojrzeć na raporty koronera (bezcenne) i notatki sędziego ze sprawy. Sprawozdania roczne i naczelnika miejskiego mogą wydawać się nudne, ale bynajmniej nie są. Pełne są bowiem wspaniałych szczegółów życia w dziewiętnastym wieku. Wiele wybitnych dzieł z tamtych czasów, w tym „Porada dla koronera”, napisana w 1892 roku, powiedziało mi, co w owym czasie wiedziano, a czego nie.

Z: Jakie są Pani plany literackie?

MJ: Obecnie piszę trylogię rozgrywającą się podczas drugiej wojny światowej w Anglii. Pierwsza część nosi tytuł „Sezon ciemności” i ukaże się w przyszłym roku. Pracuję też z partnerem nad serialem, który jest osadzony również w czasach drugiej wojny światowej, ale w Kanadzie i przedstawia życie na „froncie domowym”. Opowiada historię czterech kobiet, które pracują w fabryce amunicji. Mamy także nadzieję, że pojawi się kolejny sezon „Detektywa Murdocha”.

Z: W imieniu wszystkich polskich wielbicieli postaci Murdocha mogę dodać jedynie, że my również nie możemy się doczekać kolejnego sezonu serialu! No i wydania dalszych tłumaczeń Pani powieści! Dziękuję za rozmowę.

Detektyw Murdoch #1 - Ostatnia noc jej życia

Autor: Maureen Jennings
Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Wydawnictwo: Oficynka
Miejsce wydania: Gdańsk
Wydanie polskie: 11/2010
Tytuł oryginalny: Detective Murdoch: Except the Dying
Rok wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 308
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362465071
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,00 zł


blog comments powered by Disqus